Dzień w biznesie, 12 grudnia

Przegapiłeś czwartek? Pomagamy to nadrobić.Wydarzenia dnia

Warszawa planuje 2,9 mld zł inwestycji
Blisko 13 mld zł dochodów, 14,2 mld wydatków, w tym 2,9 mld zł na inwestycje, oraz dług na poziomie 6 mld zł - tak wygląda projekt budżetu Warszawy na 2014 r.
Więcej>>

Fundusz Copernicusa uziemiony
TFI na 2 tygodnie zawiesiło możliwość wycofania pieniędzy z flagowego funduszu Copernicus Papierów Korporacyjnych, bo nie nadąża z wypłatami dla klientów.
Więcej>>

Polacy wygrali LeWeb
Polski start-up Intelclinic wygrał tegoroczną edycję prestiżowego konkursu LeWeb, pokonując 15 półfinalistów.
Więcej>>

Putin zamyka raje podatkowe dla Rosjan
W orędziu o stanie państwa prezydent Władymir Putin zapowiedział podjęcie inicjatywy w celu uniemożliwienia rosyjskim firmom zarejestrowanych poza krajem na płacenie tam podatków.
Więcej>>


Giełda
WIG najniżej od dwóch miesięcy
W czwartek na warszawską giełdę powróciła wyprzedaż. Główne indeksy wszystkich segmentów głównego rynku straciły po ponad 1 proc., a przecena ominęła jedynie rynek NewConnect. Na dwumiesięczne minimum zjechał indeks WIG. To skutek dalszego pogorszenia nastrojów na świecie. Zarówno niemiecki indeks DAX, jak i amerykański Dow Jones znalazły się najniżej od początku listopada, po tym jak niespodziewanie poinformowano o znacznym wzroście liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem. W kraju najbardziej przeceniono spółki z branży budowlanej (-2,1 proc.) oraz mediowej (-2,1 proc.). Sprzedający dali jednak bardziej ulgową taryfę bankom (-0,9 proc.) oraz energetyce (-0,5 proc.).


Waluty
Dolar odbił od dna
Złoty tracił dziś do większości głównych walut. W najmocniejszą korektę wpadł względem dolara, którego notowania zjechały przez miesiąc z 3,14 zł do 3,03 zł. wyrównując październikowy dwuletni dołek. Tymczasem kurs EURUSD opadał po zbliżeniu się do październikowych szczytów. Wzmożony popyt na dolara to wynik zapowiadanego na przyszły tydzień posiedzenia amerykańskich władz monetarnych, na którym może dojść do zmniejszenia skupu aktywów.


Z rynków

"Akcje warto mieć w portfelu, ale OFE..."
Polskie akcje będą w 2014 roku pod ciężarem zmian w systemie emerytalnym, ale warto mieć je w portfelu, oceniają zarządzający Pioneer Pekao TFI.
Więcej>>

"Co wy tam palicie w Deutsche Banku?"
Analitycy Deutsche Banku przewidują, że dzięki cyklicznemu odbiciu wzrost gospodarczy Chin wyniesie w 2014 r. 8,6 proc. To prognoza tak mocno odbiegająca od konsensusu, że prezenterka telewizji CNBC zapytała ekonomistę „DB” Taimura Baiga, co palą analitycy Deutsche Banku. Ten odpowiedział: „palimy rzeczywistość”.
Więcej>>

„Finansowanie w dolarze coraz mniej opłacalne”
Dolar staje się coraz mniej atrakcyjną walutą do finansowania zakupów ryzykownych aktywów, zauważa towarzystwo inwestycyjne BlackRock.
Więcej>>


Dziś przegapiłeś, ale nie przegap jutro (KALENDARIUM)
Inflacja nie przyspieszy
Jutro ostatnie dane ulgowego tygodnia. O 14.00 inwestorzy poznają odczyt inflacji konsumentów dla Polski. Oczekuje się wyniku na poziomie 0,9 proc. r/r. Tymczasem publikowany w nocy odczyt produkcji przemysłowej w Japonii może wpłynąć na notowania pary USDJPY.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane