Dzień w biznesie, 17 lutego

Przegapiłeś poniedziałek? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia

Koniec marzeń o szybkiej kolei
Rozpoczęty przed czterema laty remont torowiska z Krakowa do Katowic zakończy się dopiero w 2017 roku. Jak informuje “Dziennik Polski”, przez to, że inwestycja nie zakończy się do 2015 roku, kolejarzom zostanie odebrany miliard złotych unijnego dofinansowania.
Więcej>>

Polskie miasta brylują w regionie
Wrocław i Katowice są w czołówce dużych miast europejskich, do których trafiło najwięcej projektów inwestycyjnych. Tak wynika z raportu think tanku fDi Intelligence, do którego dotarł Puls Biznesu.
Więcej>>

Gazowy wyścig z czasem
Do końca marca PGNiG musi wskazać Katarowi miejsce dostaw gazu w ramach 20 – letniej umowy z tym krajem. Problem w tym, że budowa gazoportu w Świnoujściu, do którego katarski gaz miał przypływać, jest bardzo opóźniona.
Więcej>>Giełda
Kupujący przeprosili się z maluchami
Pod nieobecność Amerykanów na warszawskiej giełdzie kupowano akcje małych spółek, marazm jednak ogarnął segment większych przedsiębiorstw. Zmiany WIG20 oraz mWIG40 nie przekroczyły 0,1 proc. Na zwyżkę indeksu blue chipów nie pozwoliła przecena w branży finansowej. Na wartości straciły akcje wszystkich pięciu banków należących do WIG20, WIG Banki zanurkował o 1,2 proc., a potaniały również papiery PZU (-0,4 proc.). Przed bolesną przeceną indeksy obroniła jednak kontynuacja odbicia w branży wydobywczej i energetycznej. Wobec biernej postawy inwestorów zagranicznych krajowi gracze skupili się na mniejszych spółkach. Po kilku dniach gorszej postawy małych spółek sWIG80, WIG Plus oraz indeks rynku NewConnect zwyżkowały po 0,6 – 0,8 proc. Chętnie kupowano papiery Rafako (+9,9 proc.), LCCorp (7,7 proc.) oraz Dudy (+7,6 proc.).

Podwyżki stóp odwleką się w czasie (ANALIZA)
Inwestorzy uwzględniają w cenach późniejsze rozpoczęcie cyklu zaostrzania polityki pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej, wynika z notowań kontraktów na stopy procentowe. Obecnie rynek spodziewa się, że do pierwszego podniesienia stóp dojdzie dopiero w listopadzie. Co to oznacza dla inwestorów?

Jeszcze do listopada kredytobiorcy złotówkowi będą mogli się cieszyć wyjątkowo niskimi ratami. Dłuższe utrzymywanie niskich stóp powinno wesprzeć przecenione ostatnio obligacje skarbowe oraz odbijający się od dna rynek nieruchomości. Jest też szansa na przedłużenie hossy na warszawskim parkiecie. Od początku ubiegłej dekady rozpoczęcie cyklu podwyżek poprzedzało szczyt hossy o dokładnie od dwóch do czterech miesięcy.
Więcej>>


Waluty
Inwestorzy skupili się na funcie
Nieobecność inwestorów zza oceanu sprawiła, że na rynku walutowym nie działo się wiele. Zakres wahań eurodolara należał do najniższych w tym roku, a wyjątkowo stabilny pozostawał również złoty. Jedyną z głównych par, gdzie nie wiało nudą była GBPUSD. Po wyjściu notowań na czteroletni szczyt kupujący funta osłabli, a wyspiarska waluta ostatecznie osłabła wobec dolara. W ubiegłym tygodniu funt poprawiał szczyty dzięki korzystnym prognozom ekonomicznym Banku Anglii.


Z rynków
Soros podwoił stawkę w grze na spadki
Soros Fund Management zwiększył w czwartym kwartale o 154 proc. pozycję „put” na S&P500 ETF. Jest największą pozycją funduszu. Stanowi 11,13 proc. jej portfela.
Więcej>>

Czego boją się klienci Goldmana
Ryzyko niewypłacalności w Chinach, stagnacja w krajach rozwiniętych oraz bańki na rynkach wynikające ze zbyt łagodnej polityki – to tematy, które najczęściej nie dają spać po nocach klientom banku Goldman Sachs.
Więcej>>

"Yellen nie będzie drugim Bernanke"
„Nazwałbym Bernanke cyklicznym gołębiem. Jego gołębia natura rozwinęła się po tym jak przestudiował Wielką Depresję. Dla kontrastu Yellen jest demokratką. Demokraci są przekonani o niewydolności systemu gospodarczego oraz wierzą w konieczność interwencji rządowych. Myślę więc, że Yellen jest strukturalnym gołębiem – ocenia Robert Brusca, główny ekonomista Fact and Opinion Economics.
Więcej>>

„6 - procentowe ryzyko twardego lądowania w Chinach”
Według obliczeń banku Morgan Stanley rynki oceniają ryzyko gwałtownego spowolnienia gospodarczego w Chinach na zaledwie 6 proc. „Nie jesteśmy w obozie zwolenników twardego lądowania, jednak nie lekceważymy konsekwencji, jakie by ono miało dla wielu rynków, a zwłaszcza dla wrażliwych na sytuację w Chinach części rynku akcji, rynków obligacji i stopy procentowej oraz notowań walut” – komentował Viktor Hjort, analityk Morgan Stanley.
Więcej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu