Dzień w biznesie, 17 marca

Przegapiłeś wtorek? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia
Krym przyjmuje rubla i moskiewski czas
Rada Najwyższa Krymu przyjęła w poniedziałek szereg decyzji oznaczających przestawianie się na rosyjskie warunki działania, w tym wprowadziła rubla oraz zapowiedziała przesunięcie strefy czasowej półwyspu.
Więcej>>

Znów iskrzy między GPW a IDM
List Izby Domów Maklerskich do ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego zaognił stosunki między brokerami a giełdą. Zrzeszenie poddało w wątpliwość strategię Giełdy Papierów Wartościowych.
Więcej>>

PZU ubezpieczy i wyleczy
PZU — według nieoficjalnych informacji „PB” – kończy negocjacje z PKN Orlen na temat przejęcia Orlen Mediki, operatora dwóch przychodni w Płocku, z rocznymi obrotami na poziomie 25 mln zł i PROF-MED, operatora dwóch placówek we Włocławku z 5 mln zł obrotów.
Więcej>>

Polacy znaleźli coś lepszego od grafenu
Polscy naukowcy odkryli, że z substancji wykorzystywanej w lotnictwie do wytwarzania smarów można zbudować mikroskopijny i superszybki procesor, który jest sercem współczesnych komputerów, tabletów czy telefonów.
Więcej>>Giełda
Odrabianie strat po Krymie
Zgodnie z giełdową regułą „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” po ogłoszeniu wyników krymskiego referendum inwestorzy wzięli się do odrabiania strat. Liderami zwyżek były giełdy w Moskwie, Pradze i Budapeszcie, gdzie główne indeksy poszły w górę między 2,9 proc. a 4,7 proc. WIG20 zyskał 2,3 proc., ciągnięty w górę przez odrabiający straty Kernel (+7,4 proc.). Wyraźne zwyżki odnotowały spółki paliwowe (+4,2 proc.) oraz banki (+2,4 proc.). Aż 3,8 proc. zyskał indeks średnich spółek mWIG40, a spośród należących do niego spółek straciła tylko jedna.

„Złoto będzie lepsze od akcji” (WYKRES DNIA)
Złoto będzie przynosić w najbliższych miesiącach wyższe zyski od akcji, po tym jak jego notowania odbiły się z najniższego poziomu względem indeksu MSCI World od pięciu lat, uważa Mark O’Byrne z firmy brokerskiej GoldCore.
Relacja notowań złota (w  USD za uncję) do notowań indeksu MSCI World. Źródło: Bloomberg.
Więcej>>


Waluty
Euro kontynuuje dobrą passę
W przeciwieństwie do giełdy dzień na rynkach walutowych był spokojny. Wyjątkowo dobre dane o amerykańskiej produkcji przemysłowej w lutym nie pomogły dolarowi. Euro poprawiło dwuipółletni rekord wobec amerykańskiej waluty. Nad Wisłą notowania dolara utrzymywały się w pobliżu dna z końca grudnia. Zelżał tymczasem nacisk na waluty krajów zaangażowanych w konflikt o Krym. Po około 1 proc. umocniły się względem dolara rosyjski rubel i ukraińska hrywna.


Z rynków
Belka z dystansem o euro i ostro o bankach
Jak przyznał w wywiadzie dla „Bloomberg Businessweek” szef NBP, samo posiadanie euro w wypadku konfliktu zbrojnego Polski nie uratuje. „Natomiast tak długo, jak od strefy euro jesteśmy odgrodzeni kursem złotego, destabilizacja polskiej gospodarki nie będzie wywoływać w Berlinie bólu głowy, jaki z pewnością wystąpiłby, gdybyśmy byli w strefie euro” – ocenił Marek Belka w wywiadzie.
Więcej>>

Grube ryby obstawiają załagodzenie konfliktu
Strategie funduszy hedgingowych i globalnych banków są nastawione na słabnięcie napięcia geopolitycznego wokół Ukrainy w kolejnych tygodniach.
Więcej>>

„Akcje przewartościowane o 65 proc.”
Choć wyceny akcji notowanych na giełdzie nowojorskiej są o dwie trzecie za wysokie, to jednak… wciąż nie można mówić o bańce – twierdzi Jeremy Grantham, założyciel towarzystwa inwestycyjnego GMO.
Więcej>>

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane