Dzień w biznesie, 27 marca

Przegapiłeś czwartek? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia
ThyssenKrupp zatrudni 800 osób
Niemiecki koncern przemysłowy otworzy w Trójmieście centrum usług finansowych i kadrowych. Ostateczna decyzja zapadła dwa tygodnie temu.
Więcej>>

Polski pracownik droższy niż węgierski
Jedna godzina pracy w Polsce kosztowała pracodawcę w 2013 r. średnio 7,6  EUR, czyli o 0,2 EUR więcej niż przed rokiem – wynika z badania Eurostatu. Koszty pracy nad Wisłą znowu są wyższe niż na Węgrzech.
Więcej>>

Ciasteczkowy król zerka na Delectę
Agros i Colian chcą budować silne grupy, są więc zainteresowane kupnem producenta dodatków do ciast.
Więcej>>

Raper 50 Cent rozważy inwestycje w polskie startupy
Amerykański raper 50 Cent będzie jednym z potencjalnych inwestorów, którzy 2 kwietnia przyjrzą się polskim start-up'om podczas Business Mixera organizowanego przez akcelerator biznesu Business Link.
Więcej>>Giełda
Ameryka popsuła nastroje
Środowe pogorszenie nastrojów na giełdzie nowojorskiej zaowocowało słabą sesją na warszawskiej giełdzie. W czwartek indeks S&P500 pogłębił dwutygodniowe minimum. Spadki napędza przecena wśród wrażliwych na pogorszenie koniunktury spółek technologicznych, a zwłaszcza internetowych i biotechnologicznych. Nasdaq zszedł wręcz najniżej od półtora miesiąca. Mimo to w Warszawie zniżki były ograniczone. Straty WIG20, WIG50 oraz WIG250 sięgały między 0,1 proc. a 0,5 proc. Do wyprzedaży wróciły papiery KGHM (-1,5 proc.), czego nie powstrzymało 1-procentowe odbicie notowań miedzi. Zwyżki przeważały tymczasem w branży energetycznej (+0,8 proc.) oraz deweloperskiej (+0,6 proc.).

Rolna minihossa dobiegła końca (WYKRES DNIA)
Od dołka z końca ubiegłego roku notowania skupiającego surowce rolne wskaźnika CRB Food Index skoczyły o 19 proc. Wzrostowy potencjał rynku płodów rolnych jest już jednak na wyczerpaniu, wynika z raportu banku Morgan Stanley. Czynniki, które stały za skokiem notowań większości surowców rolnych, miały według banku krótkoterminowy charakter.

Scenariusz ten potwierdzają wnioski z analizy technicznej wykresu wskaźnika CRB Food Index, sporządzonej przez „PB”. Trwającą od 2011 r. bessę opisuje kanał spadkowy, do którego górnego ograniczenia właśnie dotarły notowania indeksu (432 punkty). To zapowiada zakończenie odbicia i obranie przez indeks kursu na dolne ograniczenie kanału (388 punktów). W takim scenariuszu płody rolne miałyby w kolejnych miesiącach ponad 10 proc. potencjał zniżek.

Spadkowy kanał, widoczny w notowaniach wskaźnika CRB Food Index. Źródło: "PB", Bloomberg.
Więcej>>


Waluty
Euro najtańsze od miesiąca
Czwartek na rynkach walutowych przebiegał pod znakiem dalszego osłabienia euro. Wobec dolara wspólna waluta była najsłabsza od trzech tygodni, a jej notowania znalazły się już o dwa centy poniżej marcowych szczytów. Co mogło zaskakiwać, mimo silnych powiązań Polski ze strefą euro na słabości tej waluty nie tracił złoty. Nad Wisłą euro potaniało do 4,16 zł, co oznaczało najniższy jego kurs od miesiąca.


Z rynków
Najlepsi analitycy w Polsce (RANKING)
Zatrudniony w Ipopema Securities Piotr Zielonka już trzeci rok z rzędu został uznany przez inwestorów instytucjonalnych w rankingu „Forbesa” za najlepszego analityka w kraju. Oto pierwsza dziesiątka zestawienia:
1.    (1 – w ub.r.) Piotr Zielonka –  Ipopema Securities
2.    (3) Piotr Łopaciuk – DM PKO BP
3.    (2) Kamil Kliszcz – DM mBanku
4.    (14) Tomasz  Duda – Erste Securities Polska
5.    (26) Sylwia Jaśkiewicz – IDM
6.    (18) Jakub Szkopek – DM mBanku
7.     (8) Artur Iwański – DM PKO BP
8.     (20) Andrzej Kubacki – ING Securities
9.    (11) Robert Brzoza –  UniCredit CAIB Poland
10.     (-) Konrad Księżopolski – Banco Espirito Santo
Więcej>>

Co radzi najlepszy analityk giełdowy
Jak wynika ze strategii Ipopema Securities na 2014 r., w perspektywie średnioterminowej kierowany przez Piotra Zielonkę zespół poleca budownictwo, sektor dóbr konsumenckich, media oraz deweloperów mieszkaniowych. Biuro zaleca kupno papierów wielu spółek nastawionych na konsumenta:  CCC,  LPP,  InterCars oraz Wawelu. Ostrzega jednak przed ryzykiem załamania notowań innego reprezentanta branży handlowej — Eurocashu.
Więcej>>

„Fed może spowodować kolejną bańkę”
Nouriel Roubini obawia się, że Fed może wybrać niewłaściwy moment na podwyższenie stóp procentowych.
Więcej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane