Dzień w biznesie - 6 XI

Przegapiłeś środę? Pomagamy to nadrobić.

Pobierz raport Dzień w Biznesie 6 XI

Wydarzenia dnia
Praktiker zostanie rozparcelowany
Upadła niemiecka sieć szuka kupca na polski oddział. O chętnego na całość będzie trudno, ale pojedyncze sklepy mogą skusić konkurentów. W ubiegłym roku polska spółka miała 60,26 mln zł straty netto przy 761,7 mln zł przychodów.
Więcej>>

Piwna akcyza załata dziury w drogach
PSL wnosi o podwyżkę podatku. Liczy na 1,3 mld zł na tzw. schetynówki. Piwowarzy twierdzą, że się przeliczy, i straszą zamknięciem ośmiu browarów.
Więcej>>

RPP nie zmieni stóp do lipca 2014 r.
Stopy procentowe NBP powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie przynajmniej do połowy 2014 r. – wynika z komunikatu RPP.
Więcej>>

Polskie finanse w końcu wyjdą na plus
W 2014 r. po raz pierwszy od dekad będziemy mieli nadwyżkę w finansach publicznych. Komisja Europejska (KE), szacuje, że reforma emerytalna obniży (przynajmniej na papierze) dług publiczny Polski z 58,2 proc. PKB na koniec 2013 r. do 51 proc. w przyszłym roku.
Więcej>>Giełda
WIG20 najwyżej od początku 2008 r.
Nowy rekord niemieckiego DAXa i próba ataku na szczyt amerykańskiego S&P500 zachęciła zagranicznych inwestorów do zakupów także nad Wisłą. W odrabianiu przez WIG20 strat z ostatnich dni pomagała także deklaracja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp bez zmian do połowy przyszłego roku. W korektę wpadły jednak małe spółki. Drugi dzień z sześcioletniego szczytu osuwał się indeks sWIG80.

GPW wśród trzech najbardziej niedowartościowanych rynków na świecie (RANKING)
Jako jedne z najbardziej atrakcyjnych na świecie polskie akcje inwestorom poleca Louis Basenese, główny strateg inwestycyjny portalu WallStreetDaily. Poza Polską wśród czterech niedowartościowanych wschodzących rynków akcji znalazły się jeszcze Rosja, Węgry i Czechy.

Siedem niedowartościowanych i jedenaście przewartościowanych wschodzących rynków akcji na świecie. Wykres pokazuje relatywne wyceny ustalone na podstawie średniej arytmetycznej pięciu wskaźników. Źródło: BCA Research, U.S. Global Investors, WallStreetDaily.
Więcej>>

Waluty
Rada nie zaszkodziła złotemu
Zobowiązanie się RPP do utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie do połowy roku (wcześniej rada obiecywała powstrzymanie się z podwyżkami do końca tego roku) nie zaszkodziła złotemu. Krajowej walucie pomagała korekta ostatniego rajdu dolara. Euro wsparły przecieki, że mało prawdopodobne jest, by na jutrzejszym posiedzeniu EBC podjął kolejne kroki zmierzające do stymulowania gospodarki.


Z rynków

Grubas obstawił rajd na Wall Street
Pojedynczy inwestor kupił warte 16,6 mln USD opcje call na amerykański indeks S&P500, donosi agencja Bloomberg. Jeśli wskaźnik nie skoczy przynajmniej o 5 proc. w ciągu pięciu miesięcy, straci całość zainwestowanej kwoty. Jak spekulują specjaliści, mógł być to fundusz hedgingowy, który dotąd utrzymywał znaczące niedoważenie w amerykańskich akcjach.
Więcej>>
 
Nomura straszy 50 proc. wyprzedażą
Do końca pierwszego kwartału 2014 r. inwestorzy będą kupować akcje. Kolejne trzy kwartały przyniosą jednak wyprzedaż rzędu 25-50 proc., przestrzega Bob Janjuah, strateg banku Nomura.
Więcej>>

"Rubel niedowartościowany, ale to złoty będzie drożał"
Złoty powinien korzystać na poprawie danych makroekonomicznych w Polsce, wesprze go także rozpoczęcie w przyszłym roku cyklu podwyżek stóp procentowych RPP, twierdzi bank Morgan Stanley.
Więcej>>Dziś przegapiłeś, ale nie przegap jutro (KALENDARIUM)
Dane wskażą rynkom drogę
Czwartek będzie naładowany kluczowymi odczytami makro. Podane zostaną odczyt amerykańskiego PKB za trzeci kwartał i cotygodniowe dane o bezrobociu. W Europie inwestorzy zwrócą uwagę na dane o produkcji przemysłowej w Niemczech i Hiszpanii. Najważniejsze będą jednak posiedzenia władz monetarnych. O swoich decyzjach poinformują Europejski Bank Centralny i Bank Anglii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Dzień w biznesie - 6 XI