Dziurawy parasol nad przedsiębiorcami

opublikowano: 14-02-2017, 22:00

Nie umiemy przewidzieć i odeprzeć skomplikowanych ataków cyfrowych — przyznają specjaliści od bezpieczeństwa IT.

83 proc. badanych przez Ponemon Institute na zlecenia Citrix twierdzi, że z powodu złożoności technologicznej i organizacyjnej ich przedsiębiorstwa są narażone na utratę danych i cyberataki. Mniej niż połowa respondentów (48 proc.) twierdzi, że w ich spółkach wdrożono politykę bezpieczeństwa IT, by zapewnić pracownikom i innym uprawnionym bezpieczny dostęp do wrażliwych zasobów.

Prawie 70 proc. ankietowanych uważa, że ich firmy stosują przestarzałe systemy ochrony. 27 proc. dużych przedsiębiorstw w Polsce przyznaje, że w ubiegłym roku odnotowały incydenty naruszenia bezpieczeństwa, takie jak atak złośliwego oprogramowania, dostęp nieuprawnionych osób do danych firmowych czy wycieki danych. 40 proc. większych firm nie przygotowało nawet scenariusza awaryjnego na wypadek cyberataku lub podobnych zdarzeń — wynika z badania przeprowadzonego przez Intel Security we współpracy z firmą Intel.

Infrastruktura zabezpieczająca pozostawia wiele do życzenia. Problemem jest też niedostateczna liczba specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, na co natomiast wskazuje raport Intel Security i CSIS. Braki są na tyle duże, że około 15 proc. stanowisk związanych z tą sferą pozostanie nieobsadzonych do 2020 r.

— W branży nie od dziś toczą się dyskusje o tym, jak przeciwdziałać naporowi cyberataków, lecz ani sektor publiczny, ani prywatny nie podejmuje dość zdecydowanych kroków, by zmniejszyć deficyt talentów — mówi Arkadiusz Krawczyk, dyrektor regionalny Intel Security Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu