E-zwolnienia coraz bliżej

opublikowano: 28-02-2018, 22:00

860 tys. zł kosztują rocznie pracodawców absencje pracowników trwające do siedmiu dni. Od lipca będą one pod większą kontrolą.

Według przedstawicieli biznesu, im bliżej terminu obowiązkowego przesyłania zwolnień lekarskich online, tym lepiej. Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), ustanowienie od 1 lipca tego roku elektronicznej postaci zaświadczenia chorobowego jako jedynej obowiązującej formy pozwoli uszczelnić system i ograniczyć skalę nadużyć. Po zniesieniu formy papierowej zwolnień wersja elektroniczna zaświadczenia nie będzie już fakultatywna, jak jest obecnie. W ocenie ZPP aktualny system, w którym lekarz nie musi wystawiać e- -dokumentu, jest źródłem wielu patologii, szczególnie przy orzekaniu o niezdolności do pracy na okres nieprzekraczający tygodnia. Według statystyk, w skali roku wypłaty związane z absencją chorobową kosztują przedsiębiorców łącznie ponad 5,5 mld zł, a zwolnienia do siedmiu dni — ponad 860 tys. zł. To właśnie w ich przypadku skala nadużyć jest największa.

— Zwolnienie lekarskie wystawione w formie papierowej trzeba dostarczyć pracodawcy w terminie siedmiu dni od jego wystawienia. W związku z tym zaświadczenia wydane na okres krótszy znajdują się w zasadzie poza jakąkolwiek kontrolą. Mamy do czynienia z przypadkaminadużyć, co prowadzi do tego, że przedsiębiorcy tracą realne pieniądze — mówi Marcin Nowacki, wiceprezes związku.

Możliwość wystawiania e-zwolnień istnieje od 2016 r. Korzystanie z tej formy pozwala na szybsze wykrywanie nadużyć, ponieważ zaświadczenie natychmiast pojawia się w systemie. Na razie jednak nie jest ona popularna.

— Z danych, którymi dysponujemy, wynika, że lekarze rzadko korzystają z tej możliwości. W 2016 r. wystawiono prawie 500 tys. zwolnień elektronicznych. Może się wydawać, że to spora liczba, ale w tym samym czasie wydano prawie 20 mln zaświadczeń papierowych — podkreśla Marcin Nowacki.

W ocenie pracodawców e-zwolnienia niosą też inne korzyści.Przedsiębiorca będzie miał do nich dostęp niemal natychmiast. Dzięki temu znacznie szybciej będzie mógł szukać zastępstwa. Pozwoli to ograniczyć krótkotrwałe braki kadrowe w okresie licznych absencji, np. w sezonie chorobowym. ZPP zwraca też uwagę na plusy skierowanego już do Sejmu projektu ustawy, który zapowiada wprowadzanie e-recept. To kolejny etap informatyzacji w służbie zdrowia przyjęty przez związek z aprobatą. Jego zdaniem, przyczyni się to do zmniejszenia obciążeń biurokratycznych spoczywających obecnie na lekarzach, wpłynie na efektywność ich pracy i usprawni działanie placówek opieki zdrowotnej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu