Ekonomiści: Francja wkrótce straci AAA

MD, mobeynews.com
07-12-2011, 18:36

11 z 13 ekonomistów pytanych przez Reutersa uważa, że rating Francji zostanie obniżony przez którąś z trzech głównych agencji w okresie najbliższych 3 miesięcy.

Jedyną niewiadomą jest to, czy zostanie obniżony o jeden poziom, do AA+, czy o dwa, do AA.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Jeśli zastosujemy metodologię Standard & Poor's, bazującą na czynnikach ilościowych, Francja już powinna mieć rating AA, podobnie jak USA i Wielka Brytania – powiedział Jean-Christophe Caffet, ekonomista z banku inwestycyjnego Natixis.

Podkreślił jednak, że agencje ratingowe biorą pod uwagę także subiektywne kryteria, jak wiarygodność planów budżetowych, co utrudnia przewidzenie finalnej oceny. 

W poniedziałek Standard & Poor's ostrzegł, że umieścił na tzw. liście obserwacyjnej z nastawieniem negatywnym ratingi 15 państw eurolandu, co oznacza że może je obniżyć w okresie najbliższych 90 dni. Francja jest jedynym w tej grupie krajem z ratingiem AAA, której, jak zaznaczyła agencja, grozi jego obniżka nawet o dwa poziomy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, mobeynews.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ekonomiści: Francja wkrótce straci AAA