Eksport nadal ma się dobrze

Bartosz Krzyżaniak
13-04-2006, 00:00

Popyt na nasze towary za granicą nie słabnie — wynika z danych NBP i GUS. Eksport rośnie szybciej od importu.

Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł w lutym 538 mln EUR — poinformował Narodowy Bank Polski. Ekonomiści spodziewali się, że będzie niższy, jednak zapewniają, że nie powinien być powodem do obaw.

— Skumulowany, dwunastomiesięczny deficyt wynosi zaledwie 1,4 proc. PKB. To jeden z najniższych wyników w regionie — zauważa Katarzyna Zajdel-Kurowska, główna ekonomistka Banku Handlowego.

Jak tłumaczy Marcin Mrowiec, ekonomista Banku BPH, wzrost deficytu w lutym wynika z wysokich płatności polskiego rządu do UE, których nie zrównoważyły wypłaty z unijnego budżetu.

— Dane o wymianie handlowej są dobre — dodaje ekonomista.

Dynamika eksportu pozostawała w lutym na bardzo wysokim, 19-procentowym poziomie i przewyższała dynamikę importu (18 proc.). Deficyt w obrotach towarowych wyniósł zaledwie 8 mln EUR. W usługach odnotowaliśmy natomiast 56-milionową nadwyżkę.

— Sytuacja w handlu zagranicznym wciąż przedstawia się bardzo dobrze. I to mimo wzrostu wartości złotego obserwowanego w ostatnich miesiącach — uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Jej zdaniem, wczorajsze dane potwierdzają korzystną sytuację w produkcji przemysłowej (wzrosła w lutym o 10,1 proc.) i utrzymujący się popyt zagraniczny na polskie towary.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu dwóch miesięcy 2006 r. najwyższą dynamikę obrotów odnotowaliśmy w eksporcie do Czech (62,4 proc.), Węgier (39,3 proc.) i Włoch (29,5 proc.). Wśród naszych głównych partnerów najbardziej dynamicznie rozwijał się import z Korei Płd. (89,8 proc.), Chin (42,4 proc.) i Wielkiej Brytanii (19,1 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Eksport nadal ma się dobrze