Elektrykiem taniej, ale nie w Polsce

opublikowano: 22-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W niemal całej Europie auta elektryczne są tańsze lub porównywalne kosztowo do spalinowych. Wyjątkiem są Czechy i Polska.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • na jakich rynkach użytkowanie elektryków jest już bardziej opłacalne w porównaniu z autami spalinowymi
  • ile oszczędzają kierowcy aut na prąd
  • jak na tym tle wypada Polska i ile wynosi średnia cena leasingowanego elektryka

Z najnowszej edycji Car Cost Index, przygotowywanej regularnie na 22 rynkach przez LeasePlan analizy całkowitych kosztów posiadania i eksploatacji samochodów (TCO), wynika, że prawie wszędzie elektryki konkurują ceną i kosztami utrzymania ze spalinowymi odpowiednikami. W analizie uwzględniono 4-letni okres użytkowania i 30 tys. km rocznego przebiegu.

— Koronnym argumentem przy podejmowaniu decyzji o wyborze elektryka są niskie koszty utrzymania. Koszty ładowania baterii stanowią 15 proc. TCO, podczas gdy uzupełnianie benzyny to 23 proc., a oleju napędowego aż 28 proc. — mówi Rogier Klop, dyrektor zarządzający LeasePlan Polska.

Polska w ogonie…

Samochody elektryczne w niemal każdym segmencie i kraju europejskim są obecnie w tej samej cenie lub tańsze pod względem TCO.

— W Polsce różnica między średnim miesięcznym kosztem auta spalinowego a elektryka w popularnym segmencie kompaktów [C i SUV-C — red.] sięga 65 EUR, w segmencie D — 28 EUR na korzyść napędu spalinowego. Rynek jednak się rozkręca, gównie dzięki programowi Mój elektryk. Obecnie największym wyzwaniem polskiego rynku jest rozbudowa sieci ładowarek — mówi Rogier Klop.

W jednym z najbardziej popularnych segmentów (C, C-SUV) posiadanie elektryka najbardziej korzystne jest we Francji. Miesięczny koszt jego utrzymania jest niższy aż o 133 EUR niż porównywalnego auta z silnikiem benzynowym. W popularnym wśród kadry zarządzającej segmencie D premium najwięcej na elektryku zaoszczędzą Holendrzy. Miesięczne utrzymanie elektryka jest tam niższe od auta na benzynę o aż 160 EUR.

Niższe koszty:
Niższe koszty:
Już na 18 europejskich rynkach (na 22 zbadane) koszt posiadania i użytkowania samochodu elektrycznego jest niższy lub zbliżony do wydatków na spalinowe.
AdobeStock

Autorzy raportu przyjęli, że auto elektryczne jest określane jako konkurencyjne cenowo na rynkach, na których miesięczne TCO jest niższe lub maksymalnie o 5 proc. wyższe niż auta spalinowego. W segmencie B jest tak w dziewięciu na 22 zbadane rynki. W najbardziej popularnym segmencie C elektryk jest konkurencyjny cenowo na 18 rynkach, w segmencie D na 19, a w segmencie premium na 18.

Niestety w żadnym segmencie elektryk nie został uznany za konkurencyjny cenowo na naszym rynku. W podobnej sytuacji są tylko Czesi.

Nieco lepiej sytuacja wygląda po względem samej ceny elektryka. Z danych PKO Leasing wynika, że w 2022 r. średnia cena auta na prąd była niższa od ceny spalinowego.

W ubiegłym roku średnia cena netto leasingowanego elektryka wyniosła 156 tys. zł. To co prawda o 10 proc. więcej . średnia dla spalinowego (140 tys. zł), ale po uwzględnieniu dofinansowania z programu Mój elektryk (27 tys. zł) rzeczywista średnia cena auta z bateriami jest już o 8 proc. niższa. Warto jednak podkreślić, że wybierane przez przedsiębiorców auta spalinowe to często luksusowe pojazdy o dużej wartości, a elektryki to najczęściej mniejsze auta.

— Elektromobilność nabiera rozpędu główne dzięki objęciu dofinansowaniem firm. To one przede wszystkim myślą o zmianie pojazdu spalinowego na elektryczny. Decydują się na to głównie przedsiębiorcy z sektora MSP — mówi Maciej Matelski, dyrektor biura kompetencji ds. rynku samochodów osobowych w PKO Leasing.

Jego zdaniem konieczne są zmiany w programie wsparcia zakupu elektryków. Chodzi o próg ceny, który w przypadku aut osobowych wynosi 225 tys. zł.

— Auta drożeją, a część popularnych modeli przestała się mieścić w widełkach. Warto też zastanowić się nad wsparciem zakupu kilkuletnich aut elektrycznych z drugiej ręki — uważa Maciej Matelski.

…i w czołówce

Car Cost Index pokazuje też, jak bardzo zróżnicowany w Europie jest średni miesięczny koszt użytkowania auta. Na podstawie cen z salonów i bez podziału na segmenty analitycy LeasePlan obliczyli, że miesięczny koszt jego użytkowania najwyższy jest w Szwajcarii — 1313 EUR, Norwegii — 1249 EUR i Holandii — 1166 EUR. Najmniejszy koszt ponoszą Grecy — 905 EUR, w Polsce wyniósł 927 EUR, co plasuje nas na drugim miejscu w rankingu.

— Koszt utrzymania auta nie kończy się na wydatkach na paliwo i ubezpieczenie. To także koszt rejestracji, płynów eksploatacyjnych, przeglądów, serwisów okresowych, miejsc postojowych i opłat parkingowych. Przedsiębiorcy przyglądają się tym kosztom i coraz częściej decydują się na wynajem, by je optymalizować — podkreśla Rogier Klop.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane