Czytasz dzięki

Elemental poszuka platyny w USA

opublikowano: 15-01-2020, 22:00

Polska spółka, przy wsparciu BGK i PFR, przejęła za 16 mln USD 66 proc. udziałów PGM of Texas, firmy zajmującej się recyklingiem katalizatorów

Elemental Holding, który specjalizuje się w recyklingu metali rzadkich, poszuka ich także za oceanem. Kupił 66 proc. udziałów w spółce PGM of Texas zajmującej się recyklingiem katalizatorów na rynku amerykańskim. Powstała tam spółka celowa Elemental USA, której udziałowcami są: posiadający 51 proc. akcji fundusz Finex Sicav SIF — Private Equity VII (zależny od Elementala) oraz Fundusz Ekspansji Zagranicznej (FEZ) z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Elemental USA dostał 6 mln USD długoterminowego kredytu inwestycyjnego z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Wejście na rynek amerykański, największy w segmencie recyklingu
katalizatorów z około 40-procentowym udziałem w rynku światowym, jest dla nas
naturalnym etapem rozwoju — mówi Paweł Jarski, prezes Elemental Holdingu.
Zobacz więcej

OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ:

Wejście na rynek amerykański, największy w segmencie recyklingu katalizatorów z około 40-procentowym udziałem w rynku światowym, jest dla nas naturalnym etapem rozwoju — mówi Paweł Jarski, prezes Elemental Holdingu. Fot. WM

Kopalnia w mieście

PGM of Texas zbiera zużyte katalizatory samochodowe poprzez własną sieć w 11 lokalizacjach w USA i rocznie przetwarza ich 2 tys. ton.

— Stopniowo świat odchodzi od wydobycia pierwotnego na rzecz tzw. urban mining — mówi Paweł Jarski, prezes Elemental Holdingu.

Przerób 1 tony katalizatorów pozwala „zaoszczędzić” wydobycie kilkudziesięciu ton rudy, bo uzyskuje się z niej 1-3 kg platynowców — platyny, palladu i rodu. Metale są odporne na korozję, utlenianie i wysoką temperaturę, charakteryzują się dobrym przewodnictwem i mają właściwości katalityczne, więc wykorzystuje się je w wielu gałęziach gospodarki, głównie w przemysłach motoryzacyjnym i chemicznym, elektronice, medycynie, produkcji szkła użytkowego i przemysłowego oraz w jubilerstwie.

Recykling pozwala też uniknąć wielu etapów przetwarzania w drodze do otrzymania czystego metalu. Elemental Holding jest jednym z beneficjentów programu European Battery Alliance — na wsparcie badań i innowacji w produkcji baterii do samochodów elektrycznych Unia Europejska zamierza wydać 3,2 mld EUR. W Polsce planowana pomoc publiczna dla uczestników programu ma wynieść 240 mln zł.

Wzór ekspansji

— To pierwszy wspierany przez BGK zakup udziałów amerykańskiej firmy przez polską grupę kapitałową. Wcześniej wsparliśmy polskiego przedsiębiorcę, który realizował inwestycję bezpośrednią w sieć dystrybucji produktów własnych na tamtym rynku. Polskie firmy interesują się przejęciami lub inwestycjami na stabilnych, rozwiniętych rynkach, w tym m.in. na rynkach Europy Zachodniej i USA. Prowadzimy rozmowy z przedsiębiorcami,spodziewamy się kolejnych transakcji — mówi Arkadiusz Zabłoński, dyrektor biura transakcji zagranicznych w BGK.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

BGK realizuje rocznie ponad 200 transakcji finansowania eksportu i inwestycji zagranicznych. W latach 2017-19 wsparł 150 polskich firm. Około 2 mld zł przeznaczył na finansowanie aktywności inwestycyjnej za granicą, a na wsparcie eksportu 2,5 mld zł. To już trzecia transakcja Elemental Holdingu przeprowadzona przy udziale FEZ.

— Tym razem podpisaliśmy równocześnie dwie umowy dotyczące inwestycji — na rynkach niemieckim i amerykańskim. Wejście na amerykański oznacza rozwój zarówno dla Elemental Holdingu, jak też dla PFR TFI. Dotychczas FEZ współfinansował inwestycje polskich firm głównie w krajach europejskich — mówi Piotr Kuba, członek zarządu PFR TFI, które zarządza FEZ.

Pierwsza umowa dotyczy wspólnej inwestycji w amerykańską spółkę. Za 66 proc. akcji PGM of Texas Elemental USA zapłaci w dwóch ratach. Wartość pierwszej to 12 mln USD, druga zostanie ustalona dopiero na bazie wyniku EBITDA przejmowanego podmiotu za 2020 r. Druga umowa przewiduje, że Elemental sprzeda FEZ 32 proc. udziałów w niemieckiej spółce Recat.

Ostateczna wysokość ceny zakupu udziałów uzależniona jest od wyliczonej wewnętrznej stopy zwrotu z inwestycji. Na koniec III kw. Elemental miał pośrednio w tej spółce 85 proc. udziałów. W 2017 r. Elemental Holding i FEZ FIZ AN zainwestowały wspólnie w UAB EMP recycling na Litwie. Spółka, która cieszy się wsparciem rządowych instytucji, przeżywała ostatnio burzliwy okres.

Na początku 2019 r. wybuchł w niej konflikt między prezesem a mniejszościowymi akcjonariuszami. Fundusze chciały powołać swojego przedstawiciela z prawem do stałego indywidualnego nadzorowania spółki oraz żądania dokumentów z pominięciem zarządu. Powołując się na brak informacji o działaniu funduszy w porozumieniu, prezes nie uznał dokonanego przez nie wyboru członka rady nadzorczej ze specjalnymi uprawnieniami.

3,5 mld USD - tyle wyniosły bezpośrednie inwestycje amerykańskich firm w Polsce na koniec 2018 r.

397,3 mln USD …a tyle polskie inwestycje netto w udziały i akcje firm w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane