Elstar potrzebuje nowych prognoz

Maciej Zbiejcik
22-03-2005, 00:00

Notowania Elstar Oils osiągnęły najniższy poziom w tym roku. Już tylko 30 gr dzieli je od spadku poniżej rocznego minimum. Wczoraj papiery elbląskiego producenta olejów kosztowały na GPW 36,80 zł.

Kurs zeszłorocznego debiutanta znajduje się w odwrocie od początku roku. Od stycznia akcje Elstar Oils staniały o 13 proc., w samym marcu o blisko 10 proc. Przecena może być zaskoczeniem, bo spółka należy do grona najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw na GPW. W ubiegłym roku poprawiła przychody o blisko 60 proc. Mimo że spółka w ciągu roku podniosła prognozę sprzedaży z 98,5 do 120 mln zł, wykonała plan w 106 proc. Prognoza na ten rok zakłada 127,5 mln zł przychodów oraz 7,1 mln zł zysku netto.

Już z chwilą publikacji wyników za IV kwartał spółka zapowiedziała, że zrealizuje te założenia. Ale by zrobić wrażenie na inwestorach, musi z prognoz wywiązać się z nawiązką. Samo ich wykonanie nie gwarantuje wzrostu przychodów, bo już w 2004 r. przekroczyły one 127 mln zł. Elstar musi także wykazać się dużo większym zyskiem, gdyż ten przyjęty w budżecie oznacza spadek o 1,3 mln zł w porównaniu z 2004 rokiem.

Producent olejów powinien jak najszybciej przedstawić nowe, nieco ambitniejsze prognozy. Nie ma co zwlekać, bo z osiągnięciem lepszych wyników nie powinno być większych problemów. Elstar cały czas inwestuje i dzięki temu już w II kwartale jego roczne zdolności przerobowe rzepaku wzrosną do 90-100 tys. ton. Jeśli wynikami będzie tak pozytywnie zaskakiwał jak w minionym roku, to z odbudowaniem kursu nie powinno być żadnych problemów. Wystarczy tylko wspomnieć, że w 2004 roku uzyskał rentowność zysku brutto ze sprzedaży bliską 16 proc., a rentowność netto równą 6,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Elstar potrzebuje nowych prognoz