Emilewicz mówi "nie" dla testu przedsiębiorcy

opublikowano: 26-04-2019, 11:23

10 dni po umieszczeniu tego pomysłu w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa minister przedsiębiorczości i technologii porzuca pomysł

Jadwiga Emilewicz w serii wystąpień medialnych przekonywała, że tego typu regulacja "może osłabić w Polakach przedsiębiorczość". Ponadto podkreśliła, że już dziś istnieją regulacje, które pozwalają walczyć z fikcyjnymi przedsiębiorcami, choć jest ono przez Krajową Administrację Skarbową jak dotychczas "średnio egzekwowane". 

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz fot. Marek Wiśniewski

Ministerstwo Finansów forsowało test przedsiębiorcy jako narzędzie zamknięcia jednej z furtki, jaką najlepiej zarabiający pracownicy mogą uciec od planowanej likwidacji limitu 30 krotności podstawy oskładkowania ZUS. Porzucenie tego pomysłu nie tylko stawia pod znakiem zapytania skuteczność tej zmiany systemu emerytalnego, ale także uszczupla budżet od potencjalnych przychodów, które resort finansów szacował na 1,25 mld zł. 

Przedsiębiorcy są zadowoleni z takiej decyzji. Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan podkreśla, że taka regulacja i tak nie rozwiązałaby problemu: "Cieszymy się, że rząd odstąpił od tego pomysłu. Podkreślaliśmy, że oddzielenie osób pracujących na własny rachunek, czyli przedsiębiorców, od pracowników etatowych w praktyce jest niezwykle trudne, czy wręcz niemożliwe. Jak sprawdzić bowiem setki tysięcy umów zawieranych rocznie przez osoby samozatrudnione? Jak odsiać osoby pozornie samozatrudnione od osób rzeczywiście prowadzących działalność gospodarczą?  Wystawianie faktur tej samej firmie nie musi oznaczać, że ktoś nie jest przedsiębiorcą", uważa doradca zarządu Lewiatana. 

Pozostaje zatem pytanie, dlaczego rząd przyjął i wysłał do Komisji Europejskiej dokument zawierający zmiany, których sam nie zamierza wdrażać. Zdaniem minister Emilewicz, rząd musiał zaakceptować projekt MF ze względu na goniące terminy (dokument trzeba było dostarczyć Brukseli do końca kwietnia). 

Źródło: PAP, Dziennik Polski, Wprost

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu