Enea poznała datę debiutu na parkiecie

Agnieszka Berger
opublikowano: 17-09-2008, 00:00

Prospekt emisyjny jutro powinien uzyskać akceptację KNF. Ministerstwo wierzy, że giełdowa dekoniunktura nie zagrozi ofercie.

Resort skarbu: spółka trafi do tabeli notowań 21 października

Prospekt emisyjny jutro powinien uzyskać akceptację KNF. Ministerstwo wierzy, że giełdowa dekoniunktura nie zagrozi ofercie.

Od przyszłego tygodnia poznańska grupa energetyczna Enea zamierza rozpocząć promocję oferty publicznej swoich akcji.

— Podjęcie decyzji w sprawie prospektu emisyjnego spółki znalazło się w czwartkowym porządku obrad Komisji Nadzoru Finansowego. Jest bardzo prawdopodobne, że zostanie zatwierdzony — mówi Joanna Schmid, wiceminister skarbu odpowiedzialna za giełdowe prywatyzacje państwowych spółek.

Wbrew dekoniunkturze

Wiceminister dodaje, że debiut Enei na warszawskiej giełdzie jest planowany na 21 października. Jej zdaniem, dekoniunktura na rynku kapitałowym nie powinna zagrozić ofercie.

— Mamy już rozpoznany rynek i widzimy zainteresowanie inwestorów — zarówno branżowych, jak i finansowych. Trzeba też pamiętać, że akcje Enei wejdą do indeksu WIG20. Dla wielu inwestorów oznacza to, że będą obowiązkową pozycją w portfelu. Ważne jest również, że na wielu rynkach kapitałowych spółki energetyczne, ze względu na specyfikę tej branży i panującą w niej dobrą koniunkturę, oparły się spadkom — podkreśla Joanna Schmid.

Przypomnijmy, że w ramach oferty publicznej na rynek trafią wyłącznie nowe akcje Enei. Będzie to prawdopodobnie 30 proc. kapitału spółki. Według Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP), oferta będzie warta 2-3 mld zł. Na początku września Aleksander Grad, minister skarbu, zapowiedział, że w 2009 r. resort będzie chciał sprzedać wszystkie pozostałe akcje poznańskiej grupy.

Kolejka na giełdę

Debiut kolejnej firmy z branży, Polskiej Grupy Energetycznej, ministerstwo planuje na I kwartał 2009 r. Nie podaje na razie konkretnych dat, bo nie chce odwracać uwagi inwestorów od Enei. Wartość oferty PGE może być 1,5-2 razy wyższa niż spółki z Poznania.

Według Joanny Schmid, wcześniej, bo na przełomie tego i przyszłego roku, na giełdę mają trafić Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Sprzedaż akcji PGE może też wyprzedzić mniejsza oferta lubelskiej Kopalni Węgla Kamiennego Bogdanka, którą resort skarbu planuje na luty 2009 r. W przyszłym roku na giełdę ma trafić również inna spółka górnicza — Katowicki Holding Węglowy który przygotowuje na rynek nową emisję akcji.

30

proc. Tyle udziałów w spółce będą mieli inwestorzy, którzy obejmą akcje nowej emisji.

2-3

mld zł Tyle będzie wynosiła wartość akcje sprzedawanych przez energetyczną grupę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu