Energa daje odpór krytykom

opublikowano: 19-10-2018, 07:39

W specjalnym komunikacie Energa odniosła się do - ja to określono - pojawiających się w przestrzeni medialnej doniesień, dotyczących inwestycji w budowę Elektrowni Ostrołęka.

- Określanie inwestycji Ostrołęka C mianem „fikcyjnej” oraz przywoływanie jej jako przykład inwestycji „które nie istnieją, które nawet nie są zaplanowane” jest nieprawdziwe, stoi w sprzeczności z faktycznie zrealizowanymi działaniami - podkreśla Andrzej Dunajski, rzecznik Energi.

Jak przypomina, w lipcu tego roku z GE Power i Alstome Power System podpisano umowę na wykonawstwo. Konstrukcja kontraktu umożliwia wykonawcy realizację prac przygotowawczych o wartości nieprzekraczającej 4 proc. zaoferowanej ceny w kwocie ok. 240 mln zł, która umożliwia Generalnemu Wykonawcy przystąpienie do prac, w tym projektowych oraz na przekazanym terenie budowy.

- Projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem. (...) Obecnie trwa proces optymalizacji oraz formalizacji struktury finansowania projektu. Należy wskazać na znaczącą wartość tej inwestycji na poziomie ok. 6 mld zł. Proces strukturyzacji finansowania nie jest zagrożony. O finalnej strukturze finansowania Ostrołęki C rynek zostanie poinformowany po zakończeniu tego procesu, w ramach obowiązków informacyjnych ciążących na udziałowcach spółki celowej oraz dobrych praktyk w zakresie relacji inwestorskich - dodaje Andrzej Dunajski.

Pod koniec września pisaliśmy w "PB, że trwają poszukiwania inwestorów, a Enea i Energa mogłyby wyłożyć nie 2, ale 3 mld zł. Więcej...

Wczoraj Meryam Omi z funduszu emerytalnego Legal&General Investment Management, który jest akcjonariuszem Enei i Energi, skrytykował w Bloombergu projekt, ponieważ uważa, że nie zepnie się on finansowo i będzie nierentowny. Jego zdaniem, ceny węgla pójdą w górę i elektrownia będzie potrzebować wsparcia rządu. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu