Energetyka buduje na potęgę

Barbara Warpechowska
opublikowano: 22-05-2015, 00:00

Kilka dni temu wbito pierwszą łopatę na budowie nowego bloku w Elektrowni Turów. To niejedyna taka inwestycja w Polsce

Obecnie buduje się ponad 6000 MW nowych mocy wytwórczych. Ich wartość to około 30 mld zł.

Budowę nowego bloku energetycznego w Turowie oficjalnie rozpoczęto w miniony poniedziałek. O znaczeniu instalacji, która w ciągu trzech i pół dekady ma wyczerpać zasoby węgla brunatnego w kopalni Turów świadczy osobisty nadzór premier Ewy Kopacz nad symbolicznym wbiciem pierwszych łopat.
Zobacz więcej

TUROWSKA PREMIERA:

Budowę nowego bloku energetycznego w Turowie oficjalnie rozpoczęto w miniony poniedziałek. O znaczeniu instalacji, która w ciągu trzech i pół dekady ma wyczerpać zasoby węgla brunatnego w kopalni Turów świadczy osobisty nadzór premier Ewy Kopacz nad symbolicznym wbiciem pierwszych łopat. ARC

Opóźniona Stalowa Wola

W czerwcu miał się rozpocząć próbny rozruch bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola (o mocy 450 MWe i 240 MWt). To wspólny projekt Tauronu i PGNiG. Według Dariusza Lubery, prezesa spółki Tauron Polska Energia, termin oddania inwestycji przesunie się co najmniej do końca roku. Oficjalnie opóźnienie wynika z powodu kłopotów z dostarczeniem turbiny. Wykonawca spółka Abener Energia już w ubiegłym roku wnioskował o przesunięcie realizacji inwestycji o kilka miesięcy. Jak jednak mówią w branży, Tauronowi nie opłaca się uruchamiać tego bloku ze względu na wysokie ceny gazu. Tym bardziej że rynek ciepła w Stalowej Woli jest niewielki.

Kozienice zgodnie z planem

Z budowanego bloku o mocy 1075 MW w Kozienicach prąd ma popłynąć za dwa lata. Inwestycja będzie kosztować spółkę Enea 6,3 mld zł. Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe na Polskę, zapewnia, że prace w Kozienicach przebiegają zgodnie z planem. Jak podkreśla Dalida Gepfert, wiceprezes spółki ds. finansowych, rok 2015 to dla Enei szczyt inwestycyjny. W pierwszym kwartale 2015 r. nakłady inwestycyjne grupy osiągnęły poziom 597 mln zł. Trwa także modernizacja pozostałych bloków w Kozienicach. — Ukończyliśmy również zabudowę układu odzysku ciepła ze spalin kotła w Białymstoku. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, zrealizowane kosztem 28 mln zł, dzięki któremu wyprodukujemy dodatkowo 175 tys. GJ, zużyjemy o 10 tys. ton mniej węgla i wyemitujemy 20 tys. ton mniej CO 2

— mówił Paweł Orlof, członek zarządu Enei ds. korporacyjnych, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.

Wykopy w Jaworznie

W marcu na budowie bloku Jaworzno III (Tauron) rozpoczęły się prace ziemne przy wykopach pod fundamenty budynku głównego kotłowni i maszynowni oraz pod fundamenty chłodni kominowej. Koszt budowy bloku 910 MW wynosi około 6 mld zł brutto. Potrwa prawie 5 lat. Głównym wykonawcą jest konsorcjum Rafako — Mostostal. Według planów blok do eksploatacji zostanie przekazany w I kwartale 2019 r.

Cicho o Łagiszy

Spółka Tauron Wytwarzanie pod koniec stycznia otrzymała dziesięć wniosków o dopuszczenie do przetargu na budowę nowego bloku zasilanego gazem ziemnym w Elektrowni Łagisza. Przyszły wykonawca ma m.in. zaprojektować, wybudować, uruchomić i przekazać do eksploatacji w formule „pod klucz” blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej 400-500 MWe oraz mocy ciepłowniczej około 250 MWt. Szacowany na ponad 1,5 mld zł projekt ma współfinansować spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR). Jej zaangażowanie może sięgnąć do 750 mln zł, czyli maksymalnej kwoty, jaką PIR może przeznaczyć na jeden projekt.

Blok w Łagiszy zastąpi działające tam dotychczasowe bloki węglowe, które mają pracować do końca 2018 r.

Opole w kamerze

Trwa budowa dwóch bloków węglowych w Opolu o mocy 1800 MW. Pierwszy ma zostać oddany w czwartym kwartale 2018 r., a drugi w lutym 2019 r. Bloki dla PGE realizuje konsorcjum Rafako (zakres podzlecony w całości Alstom Power), Polimeksu-Mostostalu oraz Mostostalu Warszawa. Wartość umowy wynosi 9,4 mld zł netto. Budowę można podglądać dzięki kamerom umieszczonym na terenie elektrowni. Obraz znajdziemy na stronie www.blok5i6.pl/kamery.

Start w Turowie

Budowa nowego bloku energetycznego w Turowie ma się zakończyć w trzecim kwartale 2019. Ma kosztować ponad 4 mld zł. Nowy blok będzie mieć moc 450 MW i zastąpi trzy najstarsze wycofane z eksploatacji. Blok wybuduje konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, Budimeksu i Tecnicas Reunidas Energia. Będzie miał sprawność ponad 43 proc., przy obecnej średniej krajowej 30-35 proc. — Po zakończeniu budowy nowego bloku Elektrownia Turów będzie jedną z najnowocześniejszychna świecie jednostek tego typu, spełniając surowe wymagania technologiczne i środowiskowe — podkreśla Marek Woszczyk, prezes PGE.

Inwestycja pozwoli na wykorzystanie zasobów węgla brunatnego kopalni Turów, a ich wyczerpanie zbiegnie się z planowanym zakończeniem pracy nowego bloku, planowanym około roku 2050. Warto przypomnieć, że około 70 proc. produkowanej przez PGE energii pochodzi z węgla brunatnego. Na ogólną moc zainstalowaną ponad 38,5 tys. MW krajowego systemu elektroenergetycznego w końcu 2014 r., 9,2 tys. MW pochodziło z elektrowni wykorzystujących węgiel brunatny. Elektrownie te, przy 25-procentowym udziale mocy, wytwarzają prawie 35 proc. krajowej energii elektrycznej. Obok Polski z węgla brunatnego na szeroką skalę korzystają jeszcze Czechy, Grecja, a przede wszystkim Niemcy. Obecnie trwają także przetargi dotyczące gruntownej modernizacji bloków 1-3 w Turowie. Termin składania ofert mija 30 czerwca. Elektrownia Turów produkuje około 7 proc. energii elektrycznej w kraju. Została oddana do użytku w 1962 r.

Więcej projektów

Przedsięwzięć inwestycyjnych jest znacznie więcej. Blok gazowo-parowy o mocy 138 MWe dla Elektrociepłowni Gorzów wybuduje w formule „pod klucz” konsorcjum firm Siemens oraz Siemens Industrial Turbomachinery AB. Wartość podpisanej w październiku ubiegłego roku umowy wraz z budową instalacji i obiektów pomocniczych wynosi 562 mln zł netto. Zakończenie projektu planowane jest na luty 2016 r. PKN Orlen buduje bloki gazowo-parowe we Włocławku (463 MW) i Płocku (596 MW).

— Pierwszy zostanie uruchomiony na przełomie tego i następnego roku, natomiast drugi — na przełomie lat 2017 i 2018 — mówi Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki, PKN Orlen. Elektrownia Północ ma się składać z dwóch bloków na węgiel kamienny na parametry nadkrytyczne o mocy około 800 MW każdy. Ma powstać w gminie Pelplin w województwie pomorskim. Polenergia przewiduje, że nowe pozwolenie na budowę elektrowni zostanie wydane jeszcze w tym roku. Spółka zakłada sprzedaż projektu elektrowni w 2018 r., lecz nie wyklucza też kontynuacji budowy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu