Czytasz dzięki

Enterprise Investors wyszedł z XTB

opublikowano: 07-05-2020, 10:25

Fundusz, należący do Enterprise Investors, sprzedał cały posiadany pakiet akcji X-Trade Brokers DM.

Systexan, należący pośrednio do EI, poinformował o zmniejszeniu udziału w akcjonariacie domu maklerskiego z 16,9 do 0 proc.

Jacek Siwicki, przewodniczący rady dyrektorów Enterprise Investors
Zobacz więcej

Jacek Siwicki, przewodniczący rady dyrektorów Enterprise Investors Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Nastąpiło to w wyniku sprzedaży 18,6 mln akcji w transakcjach pakietowych (po cenie 6 zł za sztukę) oraz 1,2 mln na rynku regulowanym. 

We wtorek EI poinformowało o sprzedaży części akcji na sesji 24 kwietnia. Wówczas udział w akcjonriacie zmalał z 19 do 16,9 proc.

Enterprise Investors zainwestował w brokera w 2010 r., płacąc po 10 zł za akcję (w sumie - 224 mln zł). Przez ten czas zainkasował dywidendy (według szacunków "PB" - co najmniej 55 mln zł brutto). W 2016 r. spółka zadebiutowała na GPW, a akcje w IPO sprzedawano po 11,5 zł. Notowania szybko jednak zeszły poniżej ceny z oferty publicznej, a przez długi czas akcje można było kupić po 3-5 zł. Dopiero w ostatnich tygodniach zaczęły gwałtownie drożeć w oczekiwaniu na wyniki za I kwartał. Te okazały się rekordowe (zysk netto wyniósł 176 mln zł). 

Największym akcjonariuszem XTB pozostaje XXZW Investment Group, do którego należy 67 proc. akcji. Nieco poniżej 5 proc. walorów jest w posiadaniu Quercus TFI. Free float ma obecnie wartość około 280 mln zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane