Euro już prawie po 4,3 zł

Marek Węgrzanowski
29-04-2005, 00:00

Czwartek był kolejnym dniem spadku kursu złotego. Polska waluta traciła na wartości od rana, podobnie jak pozostałe waluty regionu. Sytuację dodatkowo pogorszyła niespodziewana obniżka stóp w Czechach, które po cięciu o 25 pkt wynoszą 1,75 proc. i są niższe nawet od tych w strefie euro.

Na początku sesji za euro płacono 4,24 zł i 3,28 zł dolara. Potem było już tylko gorzej — kursy walut obcych szybko rosły sięgając pod koniec dnia odpowiednio 4,29 i 3,32 zł. Mogło być jeszcze gorzej — gdyby opublikowane po południu informacje z USA wzmocniły dolara, to kondycja naszej waluty byłaby dużo słabsza. O 15.45 euro kosztowało 4,29 zł, a dolar 3,32 zł. Przy obecnych poziomach eksporterzy powinni pomyśleć już nad zabezpieczeniem wpływów ze sprzedaży swoich produktów i towarów. Szanse na jeszcze korzystniejsze kursy stwarza trwające zamieszanie polityczne i kolejna podwyżka stóp w USA (3 maja).

Główny wpływ na notowania euro i dolara miały wczoraj dane o PKB w Stanach Zjednoczonych w I kwartale i towarzyszące mu wskaźniki inflacji. Do tego czasu nie reagowano na inne informacje. Do godziny 14.30 kurs EUR/USD pozostawał w obszarze 1,29-1,2940. Dane z Ameryki nie były jednoznaczne i rynek miał problemy z ich interpretacją. Wzrost gospodarczy wyniósł tylko 3,1 proc. (prognoza 3,5 proc.) i był najsłabszy od 2 lat, jednocześnie silnie wzrosły wskaźniki inflacji.

Po krótkim okresie chaotycznych zmian kurs euro ruszył w górę do dziennego maksimum przy 1,2943 USD, co wskazywało, że inwestorzy przejęli się słabszym wzrostem gospodarczym. Potem jednak zawrócił i spadł do zeszłotygodniowego dołka przy 1,2883 USD, tym razem górę wzięły obawy o inflację i podwyżki stóp procentowych. O 15.45 euro kosztowało 1,2910 USD i znów nie można było mówić o przełamaniu trendu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Euro już prawie po 4,3 zł