Euro rozpoczyna tydzień od przeceny

Marcin Kiepas
opublikowano: 16-02-2009, 09:23

Poniedziałkowy poranek przynosi osłabienie euro w relacji do dolara. O godzinie 9:18 kurs EUR/USD testował poziom 1,2735 dolara, wobec 1,2862 w piątek pod koniec dnia.

Cieniem na notowania wspólnej waluty kładą się obawy, że kryzys w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej jeszcze się pogłębi, co najmocniej uderzyłoby w europejskie banki i firmy. Inwestorzy są też rozczarowaniu brakiem deklaracji konkretnych działań w walce z kryzysem, na zakończonym w weekend w Rzymie szczycie G7.

Dzisiejszy spadek EUR/USD nie wpływa na zmianę sytuacji technicznej na wykresie tej pary. Eurodolar, po tym jak pod koniec stycznia zakończył 1,5 miesięczne spadki, od dwóch tygodni konsoliduje się w przedziale, który na wykresie godzinowym można od dołu zamknąć poziomem 1,2707 dolara, a od góry 1,3070.

Wybicie z tej konsolidacji wskaże kierunek zmian w kolejnych 2-3 tygodniach. Wybicie dołem otworzy drogę do październikowych minimów, czyli 1,2330 dolara. Ewentualne wybicie górą może skutkować wzrostem w okolice 1,35 dolara.

O tym, czy euro w najbliższym czasie umocni się względem dolara, czy też nastąpi proces odwrotny, zdecydują nastroje na rynkach finansowych, a więc nastawienie do ryzyka. To zaś w mniejszym stopniu będzie zależało od publikowanych w najbliższym czasie danych makroekonomicznych (m.in. inflacja CPI i PPI orz produkcja przemysłowa w USA), a w większym od oczekiwań inwestorów odnośnie skuteczności działań pomocowych przygotowywanych przez nową amerykańską administrację.

Marcin Kiepas
Autor jest analitykiem X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Euro rozpoczyna tydzień od przeceny