Europa tąpnęła za Wall Street

MD
01-09-2009, 18:59

Na zamknięciu sesji w Londynie główny indeks spadał o 1,8 proc. W Paryżu spadek wyniósł 1,9 proc. We Frankfurcie sięgnał aż 2,5 proc. Paneuropejski DJ Stoxx 600 stracił 1,8 proc.

Europejskie giełdy zaczęły sesje spadkami choć wydawało się, że końcówka sesji będzie należała do popytu. Tak się nie stało, a główną przyczyną była gwałtowna zmiana nastrojów na Wall Street. Na początku handlu za oceanem indeksy rosły po wyższym niż oczekiwano wskaźniku ISM i indeksie sprzedaży domów. Dobre nastoje nie utrzymały się jednak długo. Na tyle krótko, że zdążyło to wystraszyć inwestorów w Europie. Efekt spadek wartości wszystkich 18 indeksów branżowych. Najwięcej, 3,75 proc. tracił wskaźnik branży motoryzacyjnej. Mocno spadły także notowania spółek surowcowych (3,3 proc.) i użyteczności publicznej (2,2 proc.). Wśród tych ostatnich taniały akcje niemieckich E.ON i RWE, których rekomendacje obniżył Goldman Sachs. Z analogicznego powodu spadł kurs Nokii, zdegradowanej przez Credit Suisse, i Phillips Electronics, którego ocenę obniżył Exane BNP Paribas.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europa tąpnęła za Wall Street