Europa wschodząca na topie, Chiny passé

Anna Borys
opublikowano: 13-12-2007, 10:38

Jesienna moda na Azję nakręciła wzrosty na  giełdach, a wskaźnik cena do zysku dla giełdy w Szanghaju przekroczył 45 pod koniec października. To skusiło wielu inwestorów do realizacji zysków. W listopadzie międzynarodowi zarządzający wycofali z parkietów azjatyckich 3,8 mld USD. U nas jest taniej.

W ostatnim tygodniu kończącym się w poniedziałek najlepszy był PZU Akcji Nowa Europa. Jego klienci zarobili w tym krótkim czasie aż 5,4 proc. To dużo, bo przez cały ostatni rok ten produkt osiągnął stopę zwrotu na poziomie 13,2 proc. Drugi w kolejności BPH Akcji Europy Wschodzącej zarobił dla klientów 4,7 proc., podczas gdy w całym roku — „zaledwie” 15,49 proc. Zadowoleni mogą być też klienci PKO/Credit Suisse. Przez kilka dni ich portfel urósł o 3,8 proc., wobec 20 proc. w skali całego roku. Znacznie gorzej wypadły natomiast fundusze azjatyckie. Pioneer subfundusz Akcji Rynków Dalekiego Wschodu między 4 a 10 grudnia zarobił dla klientów 0,3 proc. Aktywa AIG Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji Chińskich i Azjatyckich spadły zaś 0,6 proc.


Międzynarodowy kapitał bywa kapryśny. Jeszcze w październiku to właśnie rynki azjatyckie przyciągały najwięcej gotówki. Z danych agencji Bloomberg wynika, że międzynarodowe fundusze inwestycyjne ulokowały tam netto aż 8,45 mld USD. To ponad połowa świeżego kapitału, jaki trafił wówczas do funduszy działających na wszystkich rynkach wschodzących. Podobnie było we wrześniu. Na parkiety azjatyckie napłynęło wtedy 6,24 mld USD. Wszystko co dobre, szybko się kończy. Jesienna moda na Azję nakręciła wzrosty na giełdach, a popularny wskaźnik cena do zysku (pokazuje, ile razy wartość rynkowa spółki przekracza wypracowany przez nią zysk) dla głównego indeksu giełdy w Szanghaju skoczył z 30 w połowie lipca do ponad 45 pod koniec października. To skusiło wielu inwestorów do realizacji zysków. W listopadzie międzynarodowi zarządzający wycofali z parkietów azjatyckich 3,8 mld USD. Zachęciła ich do tego niepewna sytuacja na światowych rynkach finansowych, będąca pokłosiem kryzysu w sektorze ryzykownych kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy wiedzą jedno: nerwowość na parkietach w pierwszej kolejności uderza w bardziej ryzykowne rynki. I tak też się stało.


Ostatnie dwa tygodnie przyniosły znaczącą poprawę nastrojów na rynkach wschodzących. Sprzyja im obecna polityka monetarna Fed. Cykl cięć stóp procentowych za oceanem obniża bowiem opłacalność amerykańskich obligacji i kurs dolara. W konsekwencji rynki wschodzące stają się atrakcyjniejsze dla międzynarodowych zarządzających do lokowania pieniędzy. Jak pokazują ostatnie statystyki, międzynarodowi zarządzający nie wybierają już Azji. Powód? Tamtejsze spółki nadal postrzegane są jako drogie. Pieniądze nie cierpią próżni. Zagraniczne fundusze błyskawicznie znalazły alternatywę. Tym razem padło na Moskwę.


Głównym atutem Rosji jest związek z drożejącymi surowcami. Od 22 listopada indeks rosyjskich blue chipów, MICEX 10, wzrósł aż o 8,7 proc. To zasługa właśnie międzynarodowych zarządzających. Trudno o wyliczenia, ile gotówki trafiło ostatnio na ten rynek. W pierwszym tygodniu grudnia do funduszy dedykowanym wszystkim rynkom wschodzącym napłynęło netto 2,5 mld USD. Zastrzyk gotówki (około 409 mln USD) dostały także produkty typu BRIC, czyli takie które inwestują w Brazylii, Rosji, Indiach i Chinach. Czy moda na Rosję także przeminie? Jeśli międzynarodowe fundusze wpompują tam zbyt dużo kapitału, to lada miesiąc może powtórzyć się scenariusz z dalekich Chin.

Euforia w paŹdzierniku, ucieczka w listopadzie
Międzynarodowe fundusze działające na poszczególnych rynkach

Przepływy (w mln USD) w październiku i w listopadzie

Polski 25 i -177

Europejskie wschodzące 152 i -861

Azjatycki 8451 i -3848

Ameryki Łacińskiej 1821 i -310

BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) 1697 i 296

Wszystkie wschodzące 7269 i -1876

Razem 19 976 i -6307

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Europa wschodząca na topie, Chiny passé