Facebook: afera Cambridge Analytica dotyczy danych 87 mln użytkowników

opublikowano: 04-04-2018, 21:04
aktualizacja: 04-04-2018, 21:06

Facebook skorygował z 50 mln do 87 mln liczbę użytkowników, których dane w sposób nieuprawniony trafiły do Cambridge Analytica. Wśród nich jest ponad 57 tys. polskich użytkowników serwisu społecznościowego.

Korekta znalazła się w długim tekście opisującym zmiany w spółce dotyczące ochrony prywatności opublikowanym przez Mike'a Schroepfera, szefa technologicznego Facebooka.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W marcu pojawiły się doniesienia, że z Facebooka pochodziły dane, jak wówczas podano, 50 mln użytkowników serwisu społecznościowego, które bez uprawnienia miała wykorzystać brytyjska spółka Cambridge Analytica. Miała ona udział w zwycięstwie wyborczym Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Brytyjska firma zgromadziła tak duży zbiór danych dzięki temu, że 270 tys. użytkowników Facebooka ściągnęło quiz psychologiczny, który wymagał udostępnienia ich osobistych danych.

Michał Grzegorczyk, współprowadzący biuro prasowe Facebooka w Polsce poinformował, że quiz zainstalowały w Polsce 23 osoby. Razem z ich znajomymi, łączna liczba osób z Polski, których dane mogły być pozyskane przez Cambridge Analytica wyniosła 57138.

 


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu