Farmacja bez dobrej logistyki nie istnieje

Wyśrubowane normy w logistyce branży farmaceutycznej gwarantują bezpieczeństwo i większą dostępność leków.

Firmy logistyczne, które świadczą usługi producentom wyrobów farmaceutycznych, musza spełnić wiele norm prawnych i jakościowych. Jedną z najważniejszych jest tzw. Dobra Praktyka Dystrybucyjna (GDP), znowelizowana 13 marca 2015 r. To uznawany za granicą certyfikowany system jakościowy dla firm magazynujących i dystrybuujących leki.

— Niezależna ocena zgodności z międzynarodowymi wymaganiami GDP jest najskuteczniejszym sposobem upewnienia się, że system zarządzania jakością w transporcie leków i farmaceutyków stoi na najwyższym poziomie — mówi Jarosław Brachmański, dyrektor oddziału Katowice firmy Seifert Polska.

Magazynowanie i transport

Dwa najważniejsze działania zlecane firmom logistycznym pracującym dla branży farmaceutycznej to właśnie magazynowanie i transport. W pierwszym przypadku chodzi o zapewnienie wysokiej klasy i jakości pomieszczeń, w których leki są składowane. Magazynować produkty lecznicze mogą wyłącznie placówki, które mają zezwolenie na obrót takimi towarami. W pomieszczeniach muszą być nieustannie monitorowane oświetlenie, temperatura i wentylacja. Do najważniejszych narzędzi ułatwiających pomiary tych parametrów (wymienionych w Dobrej Praktyce Dystrybucyjnej), należą m.in. wilgotnościomierze, termometry, chłodnie, centrale wentylacyjne. Szczególnym regulacjom podlegają wyroby farmaceutyczne przeterminowane, uszkodzone, sfałszowane lub wycofane z obrotu — muszą być oddzielone od dobrego zaopatrzenia.

W drugim przypadku, czyli transporcie leków między zakładem produkcyjnym, magazynem a apteką należy zachować wymienione w GDP zasady zabezpieczenia przed uszkodzeniem, fałszowaniem, kradzieżą i zapewnienie odpowiedniej temperatury w dopuszczalnych przez normę granicach.

— Transport w branży farmaceutycznej jest realizowany jedynie wtedy, gdy zagwarantowano, że leki znajdowały się w warunkach niepogarszających ich jakości. W Seifert Polska stosujemy wszelkie procedury sprawdzające, czy miały miejsce jakiekolwiek odchylenia związane z temperaturą lub uszkodzenia mechaniczne — podkreśla Jarosław Brachmański.

Dostępność leków

Ostatnie badania Harvard Business Review pokazują, że o atrakcyjności apteki przesądza dostępność leków. W Polsce na rynku farmaceutycznym jest ponad 29 tys. produktów, ale większość aptek może pomieścić w swoich magazynach najwyżej 8 tys. pozycji.

— Profesjonalny serwis logistyczny to nie tylko przewożenie towarów z punktu A do punktu B, ale także zapewnienie dostępności leków — komentuje Marcin Majchrzak, wiceprezes Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF). Jej serwis logistyczny wykorzystuje zautomatyzowany system, który weryfikuje i dzieli zamówienia. Wygląda to w ten sposób, że zamówienia złożone przez farmaceutów trafiają do automatycznego pakowania, dzięki czemu skompletowanie przesyłki trwa krótko. Leki, które wymagają specyficznych warunków przechowywania, dokłada się osobno

. — Efektywny system pozwala skrócić czas oczekiwania na leki do minimum — podsumowuje Marcin Majchrzak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Farmacja bez dobrej logistyki nie istnieje