Fed czeka, dolar zyskuje

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 13-12-2011, 21:20

Posiedzenie Fed nie przyniosło żadnych zmian w polityce monetarnej.

Członkowie Rezerwy odnotowali przyspieszenie w amerykańskiej gospodarce, ale jednocześnie podtrzymali swój pogląd, iż inflacja w dłuższym terminie będzie zgodna lub niższa od poziomu preferowanego przez bank centralny. W rezultacie Fed kontynuuje politykę wydłużania zapadalności portfela i reinwestowania dochodów.

Mimo, iż komunikat Fed nie wnosi w zasadzie nic nowego, dolar zyskał po nim wobec euro. Naturalnie spadki na parze EURUSD to przede wszystkim „zasługa” sytuacji w Europie – oczekiwań na obniżki stóp ze strony EBC i rosnących rentowności na słabszych rynkach strefy. Jednak polityka Fed nie jest to bez znaczenia – nie ciąży ona póki co notowaniom dolara, ułatwiając spadki na takich parach jak EURUSD, GBPUSD czy AUDUSD.

Dodatkowo dzisiejsze spadki na parze EURUSD to efekt przełamania ważnego wsparcia na poziomie 1,3145, o czym również pisaliśmy w komentarzu porannym. Mimo iż poziom ten wydawał się dość silny, został przełamany, gdyż rynki nie widzą teraz argumentów za kupowaniem euro. Ta sytuacja nie zmieni się tak długo, jak nad krajami strefy euro będzie wisieć bezpośrednia groźba obniżenia ratingów. Wsparciem, do którego powinny zmierzać notowania jest poziom 1,2870. Słabość euro szkodzi też notowaniom złotego – kurs USDPLN pokonał już barierę 3,50, zaś EURPLN wzrósł do 4,57. Frank kosztuje 3 złote 71 groszy i ten kurs może wzrosnąć jeszcze bardziej, jeśli SNB na jutrzejszym posiedzeniu nie podejmie nowych kroków przeciwdziałających silnemu frankowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane