Fed obniżył stopy o 75 pkt

CNBC, FOMC, ONO
opublikowano: 22-01-2008, 14:19

Rezerwa Federalna obniżyła stopę funduszy federalych o 75 punktów bazowych. To pierwsza tak znacząca decyzja w trybie nadzwyczajnym od 2001 r. Giełdy odżyły.


- Decyzja ma związek z osłabieniem perspektyw gospodarczych i rosnącym ryzykiem ograniczenia wzrostu (…) krótkoterminowe napięcia zmniejszyły się, ale (red: w szerszym ujęciu) warunki na rynkach finansowych nadal się pogarszają i kredyt stał się bardziej ograniczony dla firm i gospodarstw domowych. Co więcej, nadchodzące informacje wskazują na pogłębienie kurczenia się rynku nieruchomości  (…). Komitet oczekuje umiarkowanej inflacji w nadchodzących kwartałach, ale jej monitorowanie pozostaje koniecznością. (…) Komitet nadal będzie szacował wpływ zmian finansowych i innych na perspektywy gospodarcze i zareaguje w odpowiednim czasie na pojawiające się ryzyka - czytamy w uzasadnieniu.

Za decyzją głosowali wszyscy członkowie FOMC, z wyjątkiem Williama Poole, który wolałby powstrzymać się z decyzją do regularnego posiedzenia Fedu.
Rynki akcji zareagowały wzrostem. Indeksy w Londynie i Paryżu są już ponad 1 proc. nad kreską. Futures na Dow Jones odrobiły ponad 200 punktów i sygnalizują otwarcie „tylko” 2,5 proc. poniżej piątkowego zamknięcia Wall Street. WIG20 zyskuje blisko 4 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: CNBC, FOMC, ONO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane