Fed zacznie ograniczać QE od września

opublikowano: 21-06-2013, 10:03

Na wrześniowym posiedzeniu FOMC zapadnie dycyzja o zmniejszeniu zakupów aktywów w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej o 20 mld USD, uważa 44 proc. ekonomistów w najnowszej ankiecie Bloomberga.

Obecny wynik ankiety różni się istotnie od tego z początku czerwca, kiedy rozpoczęcia redukcji QE we wrześniu oczekiwało 27 proc. ekonomistów.

15 proc. uczestników najnowszej ankiety oczekuje redukcji zakupów aktywów przez Fed w październiku. 28 proc. uważa, że Fed poczeka z tym do grudnia. Pozostałe 13 proc. jest przekonanych, że ograniczanie QE rozpocznie się dopiero w przyszłym roku.

44 proc. ankietowanych ekonomistów uważa, że Fed zakończy program ilościowego luzowania polityki pieniężnej w czerwcu przyszłego roku.

Szef Fed Ben Bernanke, fot. Bloomberg
Szef Fed Ben Bernanke, fot. Bloomberg
None
None

Fed realizuje obecnie już trzecią rundę ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Od września 2012 roku kupuje co miesiąc za 40 mld USD papiery oparte na hipotekach. W grudniu dodał to tego zakup za 45 mld USD miesięcznie obligacji skarbowych USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane