Filiżanka kawy w Wenezueli już po 2 mln boliwarów

opublikowano: 26-07-2018, 13:45

Zaledwie kilka dni po opublikowaniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozy zgodnie z którą, inflacja w Wenezueli ma w tym roku wynieść 1 000 000 (słownie: jeden milion!!!) procent, ceny jakie notuje się na tamtejszym rynku mogą sugerować, że projekcja MFW może okazać się zbyt... optymistyczna.

Cena filiżanki kawy mierzona w ramach Cafe Con Leche Index, wskaźnika opracowywanego przez agencję Bloomberg wzrosła w tym tygodniu już do 2 000 000 boliwarów z 1 400 000 boliwarów tydzień wcześniej. Pod koniec kwietnia cena za „małą czarną” kształtowała się na poziomie zaledwie 190 000 boliwarów. Ten trzymiesięczny wzrost oznacza roczną stawkę inflacji na poziomie 1 227 638 proc.

Kawa
Zobacz więcej

Kawa fot. REUTERS_Jorge Silva_Forum

MFW, który na początku tego tygodnia opublikował raport o sytuacji panującej w Wenezueli porównał kryzys gospodarczy w tym południowoamerykańskim państwie do najgorszych w historii, w tym Niemiec w latach dwudziestych minionego wieku i w Zimbabwe przed dziesięcioma laty.

Hiperinflacja w Wenezueli radykalnie przyspieszyła w ciągu ostatniego roku, spychając coraz większą część społeczeństwa jeszcze głębiej w objęcia biedy i ubóstwa, kiedy prezydent Nicolas Maduro wzmocnił politykę fałszerstw związanych z pieniędzmi. Dla przykładu, podwyższył w tym roku minimalną płacę. Jednak przy stawce na poziomie około 5 mln boliwarów na miesiąc nie jest się w stanie kupić nawet trzech filiżanek kawy.

Nie chcąc wdrożyć twardych środków w celu ustabilizowania gospodarki - takich jak np. zmniejszenie dopłat do paliwa ciężkiego - administracja ucieka się do działań, które tylko na papierze starają się rozwiązać problem. Najnowszym planem jest wprowadzenie nowej waluty, która zredukuje liczbę zer na banknotach, które znajdują się w obiegu. Nowe pieniądze miały trafić na rynek na początku sierpnia i wyeliminować trzy zera. Ale Maduro właśnie ogłosił, że termin został przesunięty do przynajmniej 20 sierpnia, a z banknotów ma zniknąć zamiast trzech, pięć zer.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu