Maduro znów przesunął termin redenominacji boliwara

opublikowano: 26-07-2018, 09:42

Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli ogłosił dwutygodniowe opóźnienie w zaplanowanej kolejnej denominacji krajowej waluty. Termin został przesunięty na 20 sierpnia. Wtedy to borykający się z recesją południowoamerykański kraj ma zlikwidować pięć zer z odnowionego boliwara i połączyć go z kryptowalutą petro.

Poprzez "zakotwiczenie" Suwereno-Bolivara, tak ma nazywać się nowa waluta, petro pomoże ustabilizować gospodarkę – powiedział Maduro w trakcie przemówienia w państwowej telewizji.

Nicolas Maduro
Zobacz więcej

Nicolas Maduro fot. Bloomberg

Celem rządu jest radykalna "stabilizacja i zmiana życia monetarnego kraju" – dodał prezydent.

Wenezuela potrzebuje "ekonomicznej rewolucji" – zaapelował przywódca kraju.

Odkąd Maduro przejął władzę w 2013 r. po śmierci legendarnego i kontrowersyjnego przywódcy Hugo Chaveza, waluta stała się praktycznie bezwartościowa w obliczu załamania cen ropy i niekontrolowanych wydatków państwowych. Gwałtowny niedostatek czegokolwiek, od pieniądza papierowego do podstawowych dóbr, przyczynił się do kryzysu w Wenezueli, gdzie zgodnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym inflacja ma osiągnąć milion procent na koniec bieżącego roku.

Pierwotny plan Maduro  dotyczący redenominacji wymagał odcięcia trzech zer od banknotów Strong Bolivar, które mają zostać zastąpione przez Sovereign Bolivar. To kolejne opóźnienie. Wcześniejsze miało miejsce po odłożeniu wdrożenia z czerwca na 4 sierpnia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy