Firmy bronią się przed wahaniami

Łukasz Świerżewski
30-10-2003, 00:00

Opcje i transakcje terminowe, pozwalające firmom zabezpieczyć się przed wahaniami kursów walutowych, są coraz popularniejsze.

Ostatnie miesiące były prawdziwym testem dla instrumentów pozwalających firmom na uniknięcie ryzyka kredytowego. Najpopu- larniejsze z nich to opcje i transakcje terminowe (futures), ofe- rowane przez banki.

— Większość firm, zwłaszcza realizujących duże rozliczenia z zagranicą, korzysta z tych instrumentów — twierdzi Marek Nienałtowski, analityk Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej.

W związku z gwałtownymi spadkami polskiej waluty w stosunku do euro kluczowe okazały się opcje, pozwalające importerom na zabezpieczenie się przed tym zjawiskiem.

— Jeżeli kursy są bardzo zmienne, ceny opcji rosną. Obecnie też to wystąpiło — twierdzi Marek Nienałtowski.

Jego zdaniem, w przypadku instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem kursowym nie powinno się jednak mówić o kosztach, zwłaszcza jeżeli rzeczywiście dojdzie do niekorzystnej dla przedsiębiorstwa zmiany cen walut.

Znacznie trudniej jest firmom zabezpieczyć się przed wzrostem kosztów obsługi zadłużenia nominowanego w euro. Osłabienie złotego oznacza bowiem konieczność płacenia znacznie wyższych rat liczonych w złotych.

— Ci, którzy nie zdążyli wcześniej przewalutować kredytów, stracili — przyznaje doradca kredytowy jednego z polskich banków.

— Nie snułabym jednak zbyt czarnych wizji dotyczących firm, które zaciągnęły kredyty w euro. Nawet jeżeli one same nie brały pod uwagę możliwych zmian kursowych, to banki badając zdolność kredytową analizowały także ich odporność na wahania cen walut — zapewnia Maria Wiśniewska, wiceprezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych i do niedawna prezes Pekao SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Firmy bronią się przed wahaniami