Firmy oczekują zachęt do B+R

SACH
opublikowano: 13-06-2013, 00:00

Trzy czwarte przedsiębiorców deklaruje, że w ciągu pięciu lat zwiększy wydatki na badania i rozwój. Ale stawiają warunek: ulgi podatkowe.

Polskie firmy chcą rozwijać działalność B+R, jednak potrzebują do tego więcej niż do tej pory zachęt ze strony państwa — wynika z badania „Corporate R&D Report” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte. Obecnie zdecydowana większość polskich przedsiębiorców, bo aż 88 proc. (wynik zbliżony do średniej w Europie Środkowej), deklaruje, że finansuje B+R ze swoich budżetów. Spośród nich najwięcej, bo niespełna jedna trzecia, przeznacza na ten cel od 1 do 3 proc. obrotów. Pod względem nakładów na nowe rozwiązania zdecydowanie wyróżnia się sektor technologii, mediów i telekomunikacji (TMT) oraz energetyczny. 75 proc. badanych przedsiębiorców deklaruje, że w ciągu najbliższego roku lub dwóch lat zwiększy wydatki na B+R lub co najmniej pozostawi je na obecnym poziomie. Podobny wynik uzyskano w odpowiedzi na pytanie, jak respondenci planują wydatki na ten cel w ciągu 3-5 lat. Firmy stawiają jednak warunek: potrzebują nowych zachęt. Co ciekawe, przedsiębiorcy z różnych krajów Europy Środkowej preferują różne ich rodzaje.

— Dla Chorwatów, Węgrów i Słowaków czynnikiem decydującym o podjęciu działań B+R byłyby przede wszystkim dotacje. Natomiast Polacy i Czesi wskazują na ulgi podatkowe. Dostosowanie się do tego trendu oznaczałoby dla polskiego systemu podatkowego dużą zmianę, bo obecnie w naszym kraju właściwie nie ma znaczących zachęt podatkowych dla firm prowadzących B+R — komentuje Michał Turczyk, starszy menedżer w Deloitte. Optymistyczne jest to, że 66 proc. polskich przedsiębiorcówprowadzi działalność B+R we współpracy z innymi podmiotami.

— Nadal jednak jest bardzo dużo do zrobienia, jeśli chodzi o strukturę wydatków przedsiębiorców na badania i rozwój. Polska gospodarka coraz bardziej opiera się na usługach wykorzystujących B+R, dlatego trzeba rozwijać i tworzyć przepisy umożliwiające firmom zwiększanie wydatków na ten obszar. Również dlatego, że w porównaniu z funduszami rządowymi przeznaczanymi na B+R wydatki te są obecnie jednymi z najniższych w tej części Europy — podkreśla Magdalena Burnat-Mikosz, partner zarządzająca z Deloitte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane