Firmy tracą miliardy na cyberatakach

opublikowano: 27-02-2018, 22:00

Ataki hakerskie kosztują firmy już ok. 600 mld USD, czyli 0,8 proc. globalnego PKB — szacują analitycy firmy McAfee. W 2014 r. wskaźnik ten sięgał poziomu 445 mld USD.

Dostęp do nowych technologii informatycznych zwiększa zasięg działania firm, usprawnia procesy i przepływ informacji. Ale z postępu technologicznego coraz częściej korzystają również cyberprzestępcy. — 600 mld USD strat wynikających z cyberprzestępczości pokazuje, że rozwój technologiczny przekształcił w ogromnym stopniu nie tylko każdy sektor gospodarki, ale również działalność kryminalną — zaznacza Arkadiusz Krawczyk, dyrektor regionalny w McAfee Poland.

NOWINKI A PRZESTĘPSTWA:  Arkadiusz Krawczyk, dyrektor regionalny w McAfee Poland, zwraca uwagę, że rozwój technologiczny przekształcił w ogromnym stopniu nie tylko każdy sektor gospodarki, ale również działalność kryminalną.
Zobacz więcej

NOWINKI A PRZESTĘPSTWA: Arkadiusz Krawczyk, dyrektor regionalny w McAfee Poland, zwraca uwagę, że rozwój technologiczny przekształcił w ogromnym stopniu nie tylko każdy sektor gospodarki, ale również działalność kryminalną. Fot. ARC

Najpopularniejszy cel

Firma ta wspólnie z amerykańskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych przeanalizowała aktywność cyberprzestępców na świecie, a wyniki badań zebrała w raporcie „Economic impact of cybercrime — no slowing down”. Wynika z nich, że największe straty związane z atakami cybernetycznymi ponoszą kraje średniozamożne, w których przedsiębiorcy i instytucje nie wyprowadziły jeszcze wystarczającychzabezpieczeń i pod względem technologicznego rozwoju nie nadążają za hakerami. Badanie wskazuje, że 25 proc. strat z przestępczości cybernetycznej wiąże się z kradzieżą własności intelektualnej, a ransomware, czyli oprogramowanie żądające okupu za odblokowanie komputera, stanowi jedno z najszybciej rozwijających się narzędzi hakerskich. Analizy firmy Grey Wizard mówią również o dużej popularności malware, phishingu, ataków na warstwę sieciową, ataków DDoS oraz botnetów. Tylko w IV kwartale 2017 r. firma zarejestrowała 167,3 mln incydentów włamań do chronionych przez jej narzędzia systemów informatycznych.

Na krajowym podwórku

Z najnowszych analiz PwC wynika natomiast, że w Polsce jedynie 8 proc. firm jest odpornych na działania cyberprzestępców. W 2017 r. straty finansowe z powodu przestępstw tego typu poniosło 44 proc. przedsiębiorstw, natomiast 62 proc. zostało narażonych na przestoje w pracy i odnotowało zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu firmy. Okazuje się, że budżet na zabezpieczenia cybernetyczne w krajowych firmach wynosi średnio ok. 3 proc. wartości całego budżetu IT. Zdaniem analityków, to zdecydowanie za mało, tym bardziej że w najbliższych latach przedsiębiorstwa planują spore inwestycje w rozwój internetu rzeczy, sztucznej inteligencji czy robotyki. A nowe systemy informatyczne, które ułatwiają pracę i zwiększają efektywność biznesu, coraz częściej stają się również „otwartą furtką” dla hakerów. W kontekście priorytetów bezpieczeństwa firmy stawiają obecnie głównie na bieżącą ochronę, znacznie mniej uwagi poświęcając na zapewnienie spójności między procesami technologicznymi. Warto dodać, że od maja 2018 r. obowiązywać będą nowe przepisy wynikające z unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Analizy PwC wskazują jednak, że obecnie dostosowało się do nich tylko 3 proc. krajowych przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Firmy tracą miliardy na cyberatakach