Czytasz dzięki

Fiskus ma nową szefową

opublikowano: 02-03-2020, 18:19

Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podał się wczoraj do dymisji i przeszedł na emeryturę. Rezygnacja z funkcji sprawowanej od czerwca ubiegłego roku była spodziewana już od dłuższego czasu. Już jesienią ubiegłego roku zapowiadał, że zamierza odwiesić na kołku mundur generała służby celnej.

Jego następcą została Magdalena Rzeczkowska, od 1998 r. związana ze służbą celną, najpierw jako pracownica w Głównym Urzędzie Ceł, a od 2002 r. resortu finansów. Ostatnio pełniła funkcję dyrektora departamentu ceł.

Magdalena Rzeczkowska odbiera nominację na szefową Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z rąk premiera Mateusza Morawieckiego
Zobacz więcej

Magdalena Rzeczkowska odbiera nominację na szefową Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z rąk premiera Mateusza Morawieckiego fot. A.Guz/KPRM

W poniedziałkowym „PB” pisaliśmy, że Magdalena Rzeczkowska jest jednym z głównych kandydatów do objęcia schedy po Piotrze Walczaku. Według naszych informacji, o posadę zabiegał też Bogdan Sakowicz, wiceszef CBA. Podobnie jak dyrektor Magdalena Rzeczkowska wywodzi się ze służy celnej, w której pracował na przełomie wieków.

Według naszych źródeł, wysunięcie jego kandydatury to próba wprowadzenia do KAS ludzi związanych ze środowiskiem Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych. Zwracają uwagę, że CBA prowadzi ostatnio działania bez oglądania się na KAS, choć dotyczy to jej zakresu kompetencji. W głośnej akcji przeprowadzonej niedawno w Wólce Kosowskiej funkcjonariuszy biura wspierała Żandarmeria Wojskowa, a nie specoddziały skarbówki. Wczoraj CBA poinformowała o aresztowaniu złapanych na gorącym uczynku przedsiębiorców powołujących się na wpływy w Urzędzie Celno-Skarbowym. Została to przeprowadzone bez udziału Biura Inspekcji Wewnętrznej KAS, choć dotyczyła pracowników skarbówki.

- Gra toczy się nie o posadę szefa KAS, ale jego zastępcę, czyli głównego inspektora informacji finansowej, a więc dostęp do wszystkich tajemnic finansowych Polaków – mówi jeden z naszych rozmówców.

Funkcję tę pełni Piotr Dziedzic. Na razie, jak wynika z naszych informacji, nigdzie z resortu się nie wybiera.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu