Fiskus zamyka bramę na Słowację

opublikowano: 14-05-2013, 00:00

Polska rozmawia ze Słowacją, aby zamknąć furtkę optymalizacyjną. Dochody ze spółek zależnych zostaną opodatkowane w Polsce. Podatnik niczego nie odliczy.

Słowacja, równie atrakcyjna jak kiedyś Cypr, też przestanie być rajem dla podatników. Resort finansów ma już konkretną wizję. Właśnie uruchomiono procedurę przygotowania zmian w obustronnej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania — dowiedział się „Puls Biznesu”. Mogą wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Odejście od progresji

Koncepcja jest taka, żeby zyski przedsiębiorców ze słowackich spółek były rozliczane z polskim fiskusem metodą kredytu podatkowego, a przestały być rozliczane metodą wyłączenia z progresją.

— To oznacza, że dochody pochodzące z tamtejszych spółek osobowych będą opodatkowane w Polsce łącznie z krajowymi. Zmiana dotknie przede wszystkim osób fizycznych prowadzące działalność gospodarczą za pośrednictwem słowackich spółek osobowych, do których płyną ze Słowacji nieopodatkowane tam wypłaty, najczęściej z dywidend — mówi Tomasz Wickel, senior associate, doradca podatkowy w kancelarii prawnej Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy (SSW). Tym samym planowana renegocjacja umowy ze Słowacją

będzie szczególnie istotna dla przedsiębiorców podlegających podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT). Obecnie metoda wyłączenia z progresją pozwala wyeliminować w Polsce opodatkowanie dochodów zagranicznych. Jedyną jej wadą jest konieczność uwzględniania zwolnionych tam dochodów dla obliczenia efektywnej stawki podatku, którą trzeba zastosować do dochodów uzyskanych w Polsce.

Co prawda może wtedy wzrosnąć wysokość należnego PIT, ale nie dochodzi do objęcia nim dochodów zagranicznych, nierzadko wielokrotnie wyższych od krajowych. Przykładowo, ktoś, kto w tym roku zarobi w Polsce 80 tys. zł, a na Słowacji 100 tys. zł, odprowadzi do urzędu skarbowego podatek od 80 tys. zł, ale według stopy ok. 25 proc.

Co prawda jest to więcej niż stawka z I przedziału skali (18 proc.), ale obciąża znacznie mniej, niż gdyby podatnik miał policzyć „normalny” PIT od 180 tys. zł, wpadając w wyższy przedział skali ze stawką 32 proc. Wtedy miałby do zapłaty ponad 45 tys. zł podatku. Skarbówka otrzyma jednak znacznie mniej, bo ok. 20 tys. zł.

Pozorny zysk

Planowana metoda kredytu podatkowego (zwana też metodą zaliczenia) będzie dla podatników o wiele kosztowniejsza. Cały dochód, zarówno krajowy, jak i słowacki będzie podlegał opodatkowaniu w kraju.

W tym przypadku przywilej ma polegać na prawie do obniżenia PIT o podatek zapłacony u naszego południowego sąsiadaod tamtejszych dochodów. Podatnicy nie odliczą jednak niczego, jeżeli za pośrednictwem spółki słowackiej uzyskują dochód dywidendowy — ten jest na Słowacji zwolniony z podatku. Czyli w przypadku przykładowych dochodów 80 tys. zł plus 100 tys. zł trzeba będzie zapłacić PIT od 180 tys. zł, czyli wspomnianą kwotę ponad 45 tys. zł.

Klauzula ku przestrodze

W umowie pojawi się też jednocześnie klauzula zapobiegająca wykorzystywaniu jej postanowień wyłącznie w celu uzyskania preferencji podatkowych. Sprowadza się ona do tego, że podatnik nie będzie miał prawa z nich skorzystać, jeśli uzyskany dochód wynika ze sztucznie stworzonych konstrukcji, czyli powstałych tylko dla uzyskania takich korzyści.

— Klauzula ta ma zapobiegać wykorzystywaniu postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania do budowania nowych, nieznanych dziś mechanizmów optymalizacji podatkowej. Obecnie taka klauzula jest standardowo dodawana przez stronę polską do renegocjowanych umów — podkreśla Tomasz Wickel.

W jego ocenie, takie decyzje, w tym negocjacje podjęte ze Słowacją, są przejawem zacieśniania polityki fiskalnej państwa. Podmioty korzystające ze spółek słowackich będą musiały zweryfikować swoje struktury optymalizacyjne i dostosować je do planowanych zmian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu