Forte rozczarowało rynek

BAM
opublikowano: 29-10-2018, 17:42

Nawet o ponad 25 proc. taniały wczoraj akcje meblarskiej spółki, której kwartalne wyniki były znacznie niższe od oczekiwań.

Przychody Forte od lipca do września wyniosły – według wstępnych danych - 256 mln zł. Były o 4,5 proc. mniejsze niż rok wcześniej i o prawie 8 proc. niższe od rynkowego konsensu. Jeszcze bardziej z oczekiwaniami rozjechały się zyski spółki: wynik EBITDA sięgnął 27,3 mln zł, czyli był o prawie jedną trzecią gorszy, niż szacowali analitycy, zaś zysk operacyjny EBIT wyniósł tylko14,4 mln zł, podczas gdy konsens mówił o rezultacie prawie dwa razy wyższym, sięgającym 28,2 mln zł.

Jednym z powodów, dla których kierowana przez Macieja Formanowicza spółka Forte miała w zeszłym kwartale słabsze wyniki, była trudna sytuacja na rynku pracy i presja płacowa.
Zobacz więcej

Brak rąk do pracy:

Jednym z powodów, dla których kierowana przez Macieja Formanowicza spółka Forte miała w zeszłym kwartale słabsze wyniki, była trudna sytuacja na rynku pracy i presja płacowa. fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Jak zauważa Jakub Szkopek, analityk mBanku, jeszcze w połowie września podczas spotkania z inwestorami zarząd Forte deklarował, że marża EBITDA w drugiej połowie roku powinna być zbliżona do tej sprzed dwóch lat, kiedy było to 15,4 proc. W trzecim kwartale marża wyniosła jednak raptem 10,7 proc.

Zarząd firmy słabe wyniki tłumaczy dalszym spowolnieniem na rynku detalicznym mebli, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tendencja, którą dało się zauważyć już w drugim kwartale, w trzecim była jeszcze wyraźniejsza. Niższe obroty miały być również skutkiem przeprowadzonego na początku roku „porządkowania oferty produktowej”. W minionym kwartale spółka dalej prowadziła wyprzedaż zapasów. Ponadto, wyniki obciążyła awaria w zakładzie produkującym płyty drewnopochodne.

Kurs Forte mocno spadł po ogłoszeniu wstępnych wyników. W pewnym momencie papierami spółki handlowano nawet po 24,2 zł, co oznaczało spadek w stosunku do kursu zamknięcia z piątku (32,4 zł) o ponad jedną czwartą. Jakub Szkopek przewiduje, że inwestorzy zmienią nastawienie do Forte.

- Po szacunkowych wynikach rynek będzie musiał obniżyć oczekiwania dotyczące tegorocznego EBITDA spółki do około 120 mln zł, zaś zysku netto do 28 mln zł – uważa analityk mBanku.

Rezultaty wpłyną też na wskaźniki zadłużenia spółki. Jakub Szkopek szacuje, że na koniec września dług netto Forte będzie aż sześciokrotnie wyższy od zysku EBITDA, a na koniec roku może to być pięciokrotność. Zdaniem analityka, będzie to można uznać za sukces. Według niego, otwarte pozostaje pytanie, czy Forte uda się bez pomocy z zewnątrz obsłużyć zadłużenie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy