Fotowoltaika w fazie wielkiego testu

opublikowano: 12-01-2016, 22:00

Dworce, stadiony, zakłady produkcyjne — sektor publiczny i prywatny uniezależnia się od zewnętrznych źródeł energii.

Polskie spółki dostrzegły zalety odnawialnych źródeł energii i coraz chętniej testują instalacje fotowoltaiczne. Szukają oszczędności i niezależności energetycznej.

Kolej ogrzana słońcem

Na odnawialne źródła energii zdecydowały się niedawno PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). Spółka poinformowała o zamontowaniu trzech instalacji fotowoltaicznych na budynkach Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu. Projekt stanowi sprawdzian dla koncepcji zasilania energią odnawialną stacji kolejowych. „Pierwsze testy pozwalają sądzić, że energia elektryczna pozyskana w ten sposób zapewni zasilanie małych i średniej wielkości stacji kolejowych, jak np. Zakopane” — wskazano w komunikacie.

Instalacja z Nowego Sącza ma wykazać, jakie oszczędności można uzyskać z przejścia na energię odnawialną. Jak zapewnia firma, koszty zakupu i montażu baterii zwrócą się po 10-11 latach. A żywotności zastosowanej w tym przypadku instalacji wynosi 25 lat. Po raz pierwszy mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kW została zamontowana przez PKP PLK w 2014 r. na budynku nastawni w Katowicach Stawiskach. Własną farmę fotowoltaiczną wybudował również Tymbark.

Nowoczesna instalacja kosztowała 5,5 mln zł, z czego połowa pochodziła z funduszy UE. Ma ona zapewnić do 25 proc. zapotrzebowania zakładu w Tymbarku w woj. małopolskim na energię elektryczną.

— Pomysł wykonania instalacji do produkcji energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii wynika z chęci poprawienia bilansu energetycznego zakładu. Dzięki własnej produkcji energii elektrycznej zwiększa się niezależność spółki od zewnętrznych źródeł — wyjaśnia Dorota Liszka, rzecznik spółki. Farma fotowoltaiczna powstała na terenie o powierzchni blisko 2 hektarów. Przy jej budowie wykorzystano 4 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 MW.

Elektrownia na dachu

Podobna instalacja powstała w Częstochowie. Tym razem na dachową elektrownię fotowoltaicznąo mocy 400 kWp zdecydowała się spółka Polontex, właściciel zakładu włókienniczego w Częstochowie, a prace zrealizowała firma Solarprojekt Construction. Elektrownia powstała na dachach dwóch hal produkcyjnych; ich łączna powierzchnia wynosi blisko 8,5 tys. mkw.

Jak zaznacza Solarprojekt Construction, jest to jedna z największych tego typu instalacji w kraju. W sumie zamontowanych zostało 1539 paneli fotowoltaicznych 260Wp. Ale energią z odnawialnego źródła zasilać można nie tylko stacje kolejowe czy zakłady produkcyjne. Również stadiony. W Polsce takie rozwiązanie powstało na hali sportowej w Gryficach (woj. zachodniopomorskie) oraz na stadionie w Legionowie (woj. mazowieckie). © Ⓟ

39,1

MW Taka była łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2014 r.

25,9

MW Taka była łączna moc sprzedanych w 2014 r. paneli fotowoltaicznych na rynku krajowym. Największą sprzedaż paneli fotowoltaicznych odnotowano w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, podlaskim oraz łódzkim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu