Francuzi kupują Pekaes od Innovy

opublikowano: 16-10-2020, 14:15

Cztery lata po zdjęciu operatora logistycznego z giełdy fundusz private equity sprzedaje go francuskiej grupie Geodis.

Jesienią na polskim rynku transakcyjnym zrobiło się gorąco. Na początku października fundusz private equity Abris poinformował, że kupił brokera logistycznego, działającego pod marką Apaczka, od funduszu 21 Concordia. Teraz inny fundusz dokonał większej transakcji na rynku logistyczno-spedycyjnym.

None
None

Potrzebna zgoda

W piątek poinformowano, że Innova Capital po pięciu latach inwestycji wychodzi z grupy Pekaes, a jej nowym właścicielem będzie Geodis. Wartość transakcji nie jest znana, zgodę na jej dokonanie będzie musiał jeszcze wyrazić UOKiK. Dla francuskiego inwestora branżowego oznacza to znaczne powiększenie skali działalności w naszym kraju – połączone spółki powinny generować około 1,5 mld zł przychodów rocznie, podczas gdy do tej pory przychody Francuzów w Polsce nie przekraczały 0,5 mld zł.

- Przejęcie jest dużym krokiem naprzód w konsolidacji obecności Geodisu w tym regionie, który uważamy za strategiczny dla rozwoju grupy. Nasze uzupełniające się portfolio klientów oraz połączone możliwości pozwolą zaoferować polskim firmom szerokie możliwości międzynarodowe, a nasi klienci skorzystają z doświadczenia Pekaesu w Polsce, która jest trzecim co do wielkości rynkiem logistycznym w Europie - mówi Marie-Christine Lombard, prezes Geodisu, cytowana w komunikacie grupy.

Giełdowa przeszłość

Pekaes istnieje od lat 50. i jest znaczącym graczem na rynku transportu intermodalnego. Ma 20 terminali dystrybucyjnych w całym kraju i obsługuje około 10 tys. klientów. Realizuje też przewozy drogowo-kolejowe i oferuje inne usługi: zarządza siecią 6 magazynów logistycznych, kontenerowym terminalem kolejowym, dwoma kolejowymi terminalami przeładunkowymi, biurami spedycji morskiej i lotniczej, agencjami celnymi, a także biurami obsługi przepraw promowych, zatrudniając przy tym 1,2 tys. osób.

Spółka od 2004 do 2016 r. była notowana na warszawskiej giełdzie. Rok po debiucie jej strategicznym inwestorem został Jan Kulczyk. Cała spółka była wyceniana wtedy na 320 mln zł. W lipcu 2015 r., tuż przed śmiercią miliardera, ogłoszono, że 63-procentowy pakiet Pekaesu przejmie Innova. Fundusz rok później ogłosił wezwanie na pozostałe akcje i zdjął spółkę z giełdy pod koniec 2016 r. przy wycenie na poziomie 458 mln zł.

W ubiegłym roku Pekaes miał 936,8 mln zł jednostkowych przychodów, o 13,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Wypracował przy tym 52,9 mln zł zysku na poziomie EBITDA (wzrost o 53 proc.) i 18,4 mln zł zysku netto (wzrost o 21,4 proc.).Innova podaje, że w trakcie jej inwestycji wolumen przewozów drobnicowych, obsługiwanych przez Pekaes, co roku wzrastał o około 13 proc., a wynik EBITDA w tym czasie powiększył się o ponad 100 proc.

Bez wpływu pandemii

- Skala sukcesu, transformacji i ekspansji Pekaesu na wymagającym polskim i międzynarodowym rynku logistycznym, który wzbudził zainteresowanie Geodisu, nie byłaby możliwa bez ciężkiej pracy zespołu Innova Capital i kierownictwa firmy. Razem zbudowaliśmy logistykę wagi ciężkiej, a o sile i odporności firmy świadczy znikomy wpływ pandemii na obecne wyniki - mówi Krzysztof Kulig, senior partner w Innovie.

Geodis jest znacznie większy od polskiej spółki. Ma 41 tys. pracowników i 165 tys. klientów. Prowadzi bezpośrednią działalność w 67 krajach, a jego sieć logistyczna obejmuje łącznie ponad 120 państw. Na poziomie globalnym przynosi to rocznie ponad 8,2 mld EUR przychodów (w przeliczeniu 37,5 mld zł). Biznes Francuzów w Polsce szybko rośnie. Zgodnie z danymi z KRS w ostatnie pół dekady przychody spółki Geodis Poland powiększył się dwukrotnie, z 240,5 mln zł w 2014 r. do 483,2 mln zł w 2019 r. W ubiegłym roku Francuzi zanotowali w naszym kraju 10 mln zł czystego zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane