Frankowi kredytobiorcy na łasce banków

DI
opublikowano: 06-01-2009, 14:59

Spłacasz kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich? Sprawdź, czy nie jesteś winien więcej niż jest warte twoje mieszkanie. Bo bank w każdej chwili może zażądać dodatkowych zabezpieczeń – ostrzega wtorkowa „Gazeta Wyborcza”.

Dziennik podaje przykład pana Mariusza, który w lipcu ub.r. zaciągnął kredyt we frankach. Na przełomie roku tenże kredytobiorca został zaproszony na rozmowę do banku. Tu dowiedział się, że z powodu wzrostu kursu franka szwajcarskiego wzrosła również wartość całego kredytu, a w związku z tym dotychczasowe zabezpieczenie nie jest już wystarczające. Gazeta wylicza, że kurs waluty szwajcarskiej wzrósł w ciągu pół roku o 0,75 zł (z 2 zł w lipcu), a ceny nieruchomości spadły.

Na razie sytuacje, jak wyżej przytoczona, należą do wyjątków. Wkrótce jednak może się to zmienić. Komisja Nadzoru Finansowego w przygotowywanej właśnie rekomendacji T zamierza zobowiązać banki również do monitorowania sytuacji na rynku nieruchomości. Cytowany przez gazetę Andrzej Stopczyński, szef bankowego pionu KNF, przypomina, że to od banków będzie zależało, co zrobią w sytuacjach, gdy okaże się, że cena nieruchomości, pod którą został zaciągnięty kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, znacznie spadła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane