Fundusz ochrony środowiska rozdaje miliony

Samorządy i firmy mogą się starać o ponad 400 mln zł dotacji na inwestycje poprawiające jakość powietrza.

Chodzi o program Kawka, który rusza dziś. Jego celem jest likwidacja niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń, których źródłem jest komunikacja miejska, kotłownie węglowe czy domowe piece grzewcze. To dla Polski istotne — największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma właśnie niska emisja. Stąd inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Narodowy fundusz chce przekazać 400 mln zł wojewódzkim funduszom.

— Na zasadach partnerskich wezmą one udział we współfinansowaniu tego programu i wyłożą dodatkowo kilkaset milionów złotych. Celem jest poprawa jakości powietrza, kluczowa z punktu widzenia zdrowia mieszkańców — wyjaśnia Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW. O dotacje mogą się ubiegać i jednostki samorządowe, i firmy. Mają szansę dostać bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 90 proc. kosztów kwalifikowanych. Na co? M.in. na likwidację lokalnych źródeł ciepła, np. indywidualnych kotłowni węglowych, oraz podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej, a także na jej rozbudowę, zastosowanie kolektorów słonecznych etc.

— Zainteresowanie samorządów jest duże, zwłaszcza tych, gdzie zanieczyszczenie jest wysokie — podkreśla Małgorzata Skucha. Nic dziwnego. Wśród 65 polskich miast, przebadanych przez Światową Organizację Zdrowia, tylko sześć mieści się w normie. Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Krakowie, Rybniku, Katowicach, Zabrzu i Nowym Sączu. Zainteresowane są jednak nie tylko samorządy. Nadzieje z programem Kawka wiążą też firmy ciepłownicze.

— Ciepło systemowe [czyli pochodzące z sieci — red.] jest znacznie czyściejsze od ogrzewania sieciowego. Szacujemy, że zamiana pieców na ten rodzaj ciepła spowodowałaby istotne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery: popiołu lotnego o 53 tys., dwutlenku węgla o 5,5 tys., tlenku węgla o 86 tys. i dwutlenku siarki o 58 tys. ton — zmówi Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Przypomina, że inwestycje związane z ograniczaniem niskiej emisji to już od dawna priorytet firm ciepłowniczych. W latach 1992-2008 ECO Opole zlikwidowało 579 kotłowni węglowych oraz przebudowało 110 kotłowni na gazowe. Przeznaczyło na ten cel około 180 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Fundusz ochrony środowiska rozdaje miliony