Fundusze okopują pozycje

Obawy przed szokiem w gospodarce skłoniły zarządzających globalnymi funduszami do przyjęcia wyjątkowo konserwatywnej postawy.

Udział gotówki w portfelach globalnych funduszy sięgnął 5,7 proc., najwyższego poziomu od 2001 r., wynika z czerwcowej ankiety banku BofAML. To tylko jeden z sygnałów świadczących o wzroście niechęci do ryzyka wśród specjalistów, decydujących o alokacji kapitału. W ich funduszach udział akcji spadł w relacji do udziałów obligacji, gotówki i surowców najniżej od lipca 2012 r., kiedy to obawy inwestorów skłoniły prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego do przyrzeczenia, że zrobi „wszystko, co w jego mocy, by ratować euro”.

Za obecną ucieczką od ryzyka kryje się zagrożenie serią potencjalnych szoków w gospodarce światowej, twierdzi BofAML. Najwięcej, bo aż 30 proc., respondentów najbardziej obawia się decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pozostałe wyjątkowo negatywne scenariusze to porażka polityki banków centralnych oraz dewaluacja lub fala niewypłacalności w Chinach, których obawia się odpowiednio 18 proc. oraz 15 proc. ankietowanych.

Mimo to aż dwie trzecie specjalistów uważa brexit za „mało prawdopodobny” lub „w ogóle nieprawdopodobny”. Niechęć do ryzyka sięgnęła wśród zarządzających pułapów normalnie związanych z recesją. To paradoks, bo oczekiwania specjalistów co do globalnego wzrostu sięgnęły półrocznego szczytu, a oczekiwania inflacyjne są najwyższe od roku, zauważa BofAML. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy kierunek cenom akcji w największym stopniu będą wskazywały notowania dolara, ocenia 37 proc. zarządzających.

Według 25 proc. specjalistów ważniejsze dla giełdowej koniunktury będą notowania ropy. Akcje przeważa już tylko o 1 pkt proc. specjalistów więcej, niż je niedoważa, co oznacza najbardziej ostrożne pozycjonowanie od czterech lat, wynika z sondażu. Tymczasem przewaga niedoważających obligacje nad przeważającymi je wynosi 34 pkt. proc. i jest najniższa od 3,5 roku, a w przypadku surowców pozycjonowanie jest najbardziej „bycze” od 12 miesięcy (niedoważający tą grupę mają 12 proc. przewagi).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu