Fundusze Pioneera odbiły

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 24-06-2009, 00:00

Szef Pioneera obiecywał klientom poprawę. Słowa dotrzymał. Od odbicia na giełdzie jego fundusze są w czołówce.

Rewolucja kadrowa w największym TFI przyniosła efekty

Szef Pioneera obiecywał klientom poprawę. Słowa dotrzymał. Od odbicia na giełdzie jego fundusze są w czołówce.

Albo poprawimy wyniki, albo nie będzie dla nas miejsca na rynku — tak na początku roku w rozmowie z "Pulsem Biznesu" mówił Zbigniew Jagiełło, prezes Pioneer Pekao TFI. I dał swoim zarządzającym ultimatum: poprawicie wyniki albo do widzenia. Zadziałało — w tym roku fundusze Pioneera są powyżej średniej, a licząc od giełdowego dołka, nawet w ścisłej czołówce. W marcu doszło do roszady na stanowisku szefa działu zarządzania: Cezarego Iwańskiego zastąpił Ryszard Trepczyński, wieloletni zarządzający funduszami obligacji.

— To był naturalny następca. Najpierw awansował na dyrektora departamentu inwestycji i obserwowałem, czy mając bogate doświadczenie z rynku długu i pieniężnego, odnajdzie się na rynku akcji. Po roku uznałem, że jest gotów. Od dłuższego czasu cierpieliśmy na brak satysfakcjonujących wyników na rynku akcji i postawienie na osobę bez doświadczenia wiązało się z ryzykiem. Ale eksperyment się powiódł — mówi Zbigniew Jagiełło.

Wyniki odbiły…

Zdaniem prezesa, poprawa wyników funduszy ma też inną przyczynę.

— Nie wynika tylko ze zmiany szefa działu inwestycji. To rezultat wielu miesięcy pracy nad przebudową portfela. Od lipca 2008 r. za portfele akcyjne odpowiada Sebastian Bogusławski. Z mozołem przebudowywał portfel, bo i bessa, i niska płynność... Czekał na wybicie z trendu spadkowego. Po dziewięciu miesiącach strategia zadziałała i wszystkie jego portfele są w czołówce kategorii. Te wyniki nas satysfakcjonują, celem jest bicie benchmarków i wyniki powyżej średniej — mówi Zbigniew Jagiełło.

Prezes, który pół roku temu chłodno oceniał dokonania Bogusławskiego, teraz nie szczędzi mu komplementów.

— To wojownik, przez aktywny handel stara się osiągać cele. Szuka różnych rozwiązań, nie czeka, aż ziści się scenariusz, który wymyślił. Modyfikuje go w odpowiedzi na rozwój sytuacji. Wykorzystuje nawet małą płynność i atrakcyjność niewielkich pozycji. Nie boi się dużej zmienności. Walczy niemal o każdego bipsa (każdą setną część procenta). Po roku uznaję, że decyzja o jego wyborze była słuszna — mówi Zbigniew Jagiełło.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

…to i sprzedaż jest

Rewolucja personalna dotknęła też dział sprzedaży i marketingu. W kwietniu odszedł wiceprezes Adrian Adamowicz. Sprzedażą kieruje teraz Krzysztof Lewandowski.

— Przez wiele lat był zastępcą Adriana i doskonale się uzupełniali. Ani chwili się nie wahałem, kto powinien zostać następcą — mówi Zbigniew Jagiełło.

I znów tuż po zmianie Pioneer błysnął. W maju saldo wpłat i umorzeń jego funduszy przekroczyło 135 mln zł. Takiego wyniku rynek nie widział od kilkunastu miesięcy.

— Wprowadziliśmy nowy fundusz i koncentracja w sieci sprzedaży poszła na niego. Dostaliśmy wsparcie banku i stąd napływ ponad 150 mln zł. Dodatnie było również saldo wpłat do funduszu akcji małych i średnich spółek. Dobre wyniki w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy przyciągają inwestorów. W czerwcu spodziewam się również dodatniego salda. Na razie jest około 30 mln zł — mówi Zbigniew Jagiełło.

Konkurenci mówią o zmianach z przekąsem: Pioneer sięgnął po ludzi z firmy, czyli nie znalazł zastępców, lecz załatał dziurę.

— Zmiany personalne były planowane od dłuższego czasu. Moim celem było dokonanie tego w profesjonalny sposób, chodziło o to, by w firmie byli gotowi zastępcy. Chciałem też, by odchodzący: Adrian Adamowicz i Cezary Iwański, wygrali konkursy na prezesów innych TFI, w których startowali. I to się udało. Żaden zarządzający spoza firmy nie potrafił przekonać mnie, że oferuje nową lepszą jakość. Dobry menedżer potrafi sobie wychować następców, dlatego możliwość zastąpienia odchodzących ludźmi z firmy traktuję jako sukces — mówi Zbigniew Jagiełło.

Za wcześnie na oceny

Kilka miesięcy to za krótki okres na ocenę wyników funduszy. Trudno rozstrzygnąć, czy poprawa wyników to zasługa działań zarządzających, czy tylko efekt poprawy sytuacji na rynku. Nie wiemy też, czy za wymianą szefa działu zarządzania poszły głębsze zmiany, które mogły się przełożyć na wyniki. Napływ do funduszy w maju to bardzo dobry sygnał, ale tylko pod warunkiem, że to trwała zmiana nastawienia do dystrybucji funduszy w banku, a nie tylko jednorazowy wyskok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane