Czytasz dzięki

Garmin wrzeszcie przemówił

Producent inteligentnych zegarków i opasek fitness uspokaja klientów: „nic nie wskazuje” na to, że dane, dotyczące m.in. zdrowia, zostały skradzione.

Na stronie internetowej spółki pojawił się komunikat w formie czterech pytań i odpowiedzi. W poniedziałek rano usługa Garmin Connect została przywrócona, ale ciągle nie z pełną funkcjonalnością. Firma jest w poważnych tarapatach od czwartku, kiedy okazało się, że jej urządzenia nie mogą zsynchronizować się z aplikacją na telefony. To jednak niejedyny problem.

„Mamy do czynienia z awarią, która ma wpływ na Garmin.com i Garmin Connect. Przerwa dotyczy również naszych centrów obsługi telefonicznej i obecnie nie możemy odbierać żadnych połączeń, e-maili ani czatów online. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu i przepraszamy za niedogodności” — poinformowała spółka.

Informacja szybko obiegła świat, bo Garmin Connect to popularna usługa, umożliwiająca użytkownikom śledzenie i analizowanie aktywności fizycznej przy pomocy aplikacji. Garmin produkuje nie tylko systemy nawigacyjne, ale także zegarki i opaski, z których korzystają fani biegania i fitnessu. CNN podaje, że awaria dotknęła prawdopodobnie także dział lotnictwa. Piloci nie byli w stanie pobrać najnowszej wersji oprogramowania flyGarmin. Nie działała też aplikacja Garmin Pilot. Producent nie był zbyt wylewny w komentarzach.

W sieci pojawiły się spekulacje, że powodem problemów nie była zwykła awaria, ale atak złośliwego oprogramowania. Portal technologiczny ZDNet poinformował natomiast, że według niektórych pracowników Garmina awaria jest związana z nową odmianą oprogramowania ransomware o nazwie WastedLocker. Firma na razie nie potwierdziła tych doniesień.

„Jeśli zastanawiacie się, dlaczego nie widzicie dziś swoich treningów i innych »zdrowotnych« parametrów, jakie monitorujecie za pomocą urządzeń Garmina, to śpieszymy z wyjaśnieniem. Cyberprzestępcy temu winni. Co gorsza, część danych na temat waszych ostatnich treningów mogła przepaść bezpowrotnie” — napisał Piotr Konieczny z Niebezpiecznik.pl.

Zaznaczył, że na szczęście część urządzeń Garmina potrafi działać offline, więc osiągnięcia i historię zapisują lokalnie. Brak dostępu do chmury w tym przypadku nie popsuje funkcjonalności gadżetów.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane