Gaz - System odcina pępowinę

Anna Bytniewska
opublikowano: 12-09-2011, 00:00

PGNiG kończy wypłacać dywidendę rzeczową, bo w tym roku odda operatorowi ostatni fragment sieci.

PGNiG kończy wypłacać dywidendę rzeczową, bo w tym roku odda operatorowi ostatni fragment sieci.

5 października walne Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) zajmie się uchwałą w sprawie rozwiązania umowy leasingowej z Gaz-Systemem w związku z przekazaniem skarbowi państwa ostatniego fragmentu infrastruktury służącej do przesyłu gazu. To będzie ostatnia dywidenda rzeczowa, której gotówkowy odpowiednik otrzymywali przez kilka lat pozostali akcjonariusze PGNiG. Łącznie za pośrednictwem skarbu od firmy gazowej do operatora przepłynął majątek wart 4,5 mld zł.

— Ostatnia transza wyniesie 30 mln zł. Zakończenie umowy leasingu zwalnia nas z obowiązku płacenia rat na rzecz PGNiG — mówi Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu.

Zamknięcie rozliczeń związanych z przekazywaniem infrastruktury praktycznie nie wpłynie na politykę dywidendową PGNiG.

— Dywidenda rzeczowa ostatnio obejmowała majątek o stosunkowo niewielkiej wartości. Większą jej część skarb i tak uzyskiwał w gotówce. Dlatego wypłaty z PGNiG da się utrzymać w kolejnych latach na poziomie zbliżonym do obecnego. Oczywiście dywidenda będzie zależała od przyszłych zysków spółki — mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE.

Dla Gaz-Systemu tegoroczna operacja też ma wymiar raczej symboliczny, bo już od kilku lat operator jest niezależny od PGNiG i sam zarządza majątkiem sieciowym — dotychczas leasingowanym. Umożliwiło to inwestycje w infrastrukturę, które — zdaniem niezależnych dystrybutorów przymierzających się do rywalizacji z PGNiG — ułatwią liberalizację rynku. Do 2014 r. Gaz-System zamierza wybudować 1 tys. km gazociągów. Na przełomie roku uruchomi dwa połączenia z Czechami i Niemcami, co umożliwi dostawy do Polski zwiększonych ilości gazu od innych dostawców niż rosyjski Gazprom. W planach ma też m.in. budowę korytarza, którym gaz popłynie z rejonu terminalu LNG (za jego budowę odpowiada spółka zależna Gaz-Systemu) na południe Europy

Więcej o liberalizacji rynku gazu dowiedzą się Państwo podczas konferencji organizowanej przez Informedia Polska ("Nowe modele rynku gazu"), która odbędzie się 27-28 października w hotelu Le Meridien Bristol w Warszawie. Szczegółowe informacje: www.konferencje.pb.pl, tel.: 22 333 97 77

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu