Gdzie najlepiej być matką (RANKING)

OSZ
opublikowano: 08-05-2013, 11:24

Polskie matki mają gorzej niż na Białorusi, a jednocześnie lepiej niż w USA i Luksemburgu. Skandynawia osiągnęła poziom poza zasięgiem wszystkich.

Międzynarodowa organizacja charytatywna Save the Children, którą założyły w 1919 r. dwie Brytyjki, opublikowała coroczny raport "State of the World's Mothers", a w jego ramach "2013 Mothers’ Index". Praca opisuje i dokumentuje poziom oraz warunki życia matek ze 176 krajów. Przygotowanie raportu wsparła fundacja Billa i Melindy Gatesów.

Źródło: Istockphoto
Źródło: Istockphoto
None
None

Indeks jest wynikiem analizy przeprowadzonej według pięciu wskaźników: zdrowie matek, szczególnie ryzyko śmierci związane z porodem; śmiertelność dzieci poniżej piątego roku życia; czas trwania formalnej edukacji; wskaźnik ekonomiczny, czyli PKB na mieszkańca i polityczny status kobiet  mierzony uczestnictwem kobiet w życiu politycznym kraju.

Save the Children podkreśla niebywałą przepaść pomiędzy czołową i końcową dziesiątką rankingu. Przykład: w Finlandii dziecko może oczekiwać 17 lat formalnej edukacji, a w Demokratycznej Republice Konga zaledwie 8,5.

Najlepiej jest matkom w krajach skandynawskich - Finlandii, Szwecji i Norwegii. W czołówce oprócz Australii są same kraje europejskie. Polska sklasyfikowana została na 28 pozycji, tuż za Izraelem, Białorusią i Litwą, a przed Luksemburgiem, Stanami Zjednoczonymi i Japonią.

Skąd tak niska pozycja na przykład USA? Liczby są bezlitosne. To, że kobieta umrze z powodu ciąży jest w USA aż 10 razy bardziej prawdopodobne niż w Estonii, Grecji lub Singapurze. Równie kiepski jest za oceanem wskaźnik śmiertelności dzieci do piątego roku życia, który wynosi 7,5 na 1000 żywych urodzeń, czyli mniej więcej tyle, co w Bośni i Hercegowinie, Katarze i na Słowacji.

30 czołowych krajów w "2013 Mothers’ Index"

(niektóre kraje zajmują jedną pozycję ex aequo)

1. Finlandia

2. Szwecja

3. Norwegia

4. Islandia

5. Holandia

6. Dania

7. Hiszpania

8. Belgia

9. Niemcy

10. Australia

11. Austria

12. Szwajcaria

13. Portugalia

14. Słowenia

15. Singapur

16. Francja

17. Włochy

17. Nowa Zelandia

19. Grecja

20. Irlandia

21. Estonia

22. Kanada

23. Wielka Brytania

24. Czechy

25. Izrael

26. Białoruś

26. Litwa

28. Polska

29. Luksemburg

30. Stany Zjednoczone

Cały raport i pełny indeks dostępne są na stronie Save the Children>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OSZ

Polecane