Giełda i doradcy zaostrzą kryteria na NewConnect

Giełda ma już gotowy cały pakiet zmian dla małego parkietu

Afer mniejszych lub większych mamy na NewConnect bez liku. Najświeższe? Choćby głośna sprawa upadku spółki Avtech Aviation & Engineering, w wyniku której GoAdvisers, który doradzał firmie, został skreślony z listy autoryzowanych doradców. Albo sprawa Seveneta, która skłoniła 21 inwestorów do wejścia na drogę sądową, by udowodnić, że spółka wprowadził ich w błąd i powinna oddać pieniądze zainwestowane w ofercie prywatnej.

[Fot. BS]
[Fot. BS]
None
None

Po co mnożyć ryzyka?

Tę ostatnią sprawę odchorowała firma Capital One Advisers (COA), autoryzowany doradca, który wprowadzał na rynek właśnie Sevenet. Doradca nie czuje się winny, argumentując, że w pracy bazował na informacjach uzyskanych od zarządu. A ponieważ te, jak się okazuje, nie były wiarygodne… Z porażek zawsze można wyciągnąć naukę. Marcin Duszyński, prezes COA, a jednocześnie szef Stowarzyszenia Autoryzowanych Doradców Rynku New Connect, ma pomysły, jak poprawić standardy obowiązujące na NewConnect.

— Zmiany są konieczne i pożądane. To konsekwencja rozwoju rynku. Stworzenie NewConnect było strzałem w dziesiątkę i wielkim sukcesem, o czym świadczy liczba notowanych spółek i rosnąca liczba firm pozagiełdowych, dla których ten rynek to etap wzrostu — zauważa Marcin Duszyński.

Jego zdaniem, regulacje wewnętrzne firm doradczych i regulacje rynku powinny ewoluować wraz z rozwojem NewConnect. Zwłaszcza że coraz aktywniej inwestują tu duże fundusze inwestycyjne.

— Zależy nam na tym, aby rynek się rozwijał, a to wymaga, by na NewConnect nie mnożyć ryzyk. Akceptowalne jest wyższe ryzyko biznesowe, skoro notowane są spółki na wczesnym etapie rozwoju, ale po co dokładać do tego ryzyka proceduralne? — pyta retorycznie Marcin Duszyński.

Postulaty są cztery. Jakie i co o pomyśle zmian myśli Ludwik Sobolewski, prezes GPW - czytaj w piątek w "Pulsie Biznesu" i na stronie newconnect.pb.pl>>

Zobacz też rozmowę z prezesem Ludwikiem Sobolewskim (VIDEO)>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane