Giganci wprowadzili się do hoteli modułowych

opublikowano: 08-01-2019, 22:00

Ponad 1 mld zł zapłaciły fundusze Griffin i PIMCO za przejęcie kontroli nad Grupą Polcom, producentem hoteli modułowych z Chojnic. Podbój światowych rynków przyspieszy

Polacy zainwestowali i zbudowali hotel w Edynburgu, który jest bazą dla szkockich rugbystów — dzięki temu zrobiło się głośno o Polcom Group, polskim producencie hoteli modułowych. Firma z Chojnic, która wcześniej tylko dostarczała moduły do budowy hoteli, postanowiła sama w jeden zainwestować. Pod koniec 2016 r. wygrała przetarg, a niespełna 12 miesięcy później oddała do użytku 160-pokojowy obiekt, którego jest współwłaścicielem (w konsorcjum był także Fundusz Ekspansji Zagranicznej PFR i BGK). Na szkockim projekcie, wartym 14 mln GBP, firma z pewnością nie poprzestanie, bo właśnie zyskała potężnych inwestorów. Według ustaleń „Pulsu Biznesu”, w Polcom zainwestowały fundusze Griffin Real Estate (RE) i PIMCO.

— Potwierdzam, że z końcem 2018 r. pozyskaliśmy większościowego akcjonariusza, ale z uwagi na zapisy w umowie nie mogę udzielać żadnych informacji o transakcji. Zostajemy w firmie i będziemy kontynuować realizację planu rozwoju — mówi Łukasz Słominski, dyrektor zarządzający Polcom Group.

Griffin RE odmówił komentarza. „PB” udało się jednak poznać szczegóły transakcji. Fundusze odkupiły od rodziny Słomińskich 70 proc. akcji. Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że wycena firmy sięgała 1,4-1,8 mld zł, co oznacza, że inwestorzy zapłacili za pakiet 1-1,3 mld zł.

Z garażu na 47. piętro

Korzenie Grupy Polcom sięgają 1997 r., gdy Eugeniusz Słominski wystartował w garażu z produkcją mebli drewnianych, a niedługo potem postawił na wyposażenie sklepów i hoteli. W 2013 r. Polcom stworzył drugą nogę biznesową — budownictwo modułowe, a cztery lata później przejął Vistil, zbankrutowanego producenta konstrukcji stalowych. Szybko zdobył znaczącą pozycję na rynku dostawców modułowych hoteli w Europie — ma na koncie m.in. realizacje w Londynie, Amsterdamie, Calgary, Nowym Jorku i San Francisco. Obecnie prowadzi biura projektowe w USA i Wielkiej Brytanii, a w kilku zakładach zatrudnia 500 osób. Rocznie produkuje meble do 10 tys. pokoi hotelowych oraz 30 modułowych pokoi tygodniowo.

Plany na przyszłość ma imponujące. Wśród nich jest budowa najwyższego na świecie, 47-piętrowego, hotelu modułowego, który do końca 2020 r. ma stanąć na Canary Wharf, w sercu Londynu. Projekt, wart 120 mln GBP, ma szansę stać się największą polską inwestycją na Wyspach. Wejście do firmy potężnych funduszy jeszcze przyspieszy rozwój grupy, bo inwestorzy nie tylko dysponują zasobnym portfelem, ale też znają rynek nieruchomości i mają liczne kontakty. Rodzina Słomińskich — w firmie pracują trzej bracia i siostra — ma jednak po przejęciu nadal odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu biznesem.

— Polcom jest w trakcie budowy fabryk. Planuje zwiększanie mocy produkcyjnych, a także spore inwestycje w budowę własnych hoteli. To wymaga potężnych nakładów finansowych — mówi osoba zbliżona do transakcji.

Zostać hotelarzem

Dla Griffina, inwestycja w polskiego producenta to przepustka na nowy rynek — fundusz od dawna uważa segment hotelowy za atrakcyjny. Spółka, która zajmuje się inwestowaniem i zarządzaniem nieruchomościami w naszym regionie i ma w portfelu aktywa warte 5 mld EUR, dowiodła już kilkakrotnie, że nie boi się nietypowych projektów. Jako pierwsza stworzyła m.in. sieć prywatnych domów studenckich — Student Depot. Do 2020 r. chce mieć dziewięć obiektów zapewniających dach nad głową 5 tys. żaków. Pionierem była też na rynku budowy mieszkań na wynajem — do 2023 r. należąca do niej platforma Resi 4 Rent chce ich mieć 5 tys. Griffin jako pierwszy wprowadził także na polski rynek spółkę działającą w formule REIT. Ma również na koncie spektakularne transakcje. Rok temu za około 1 mld EUR przejął 28 nieruchomości komercyjnych (głównie centra handlowe M1), a w połowie 2018 r. — dziewięć magazynów. W partnerstwie z południowo -afrykańskim Redefine chce zainwestować w obiekty magazynowe 0,5 mld EUR i stworzyć sporego gracza na rynku.

PIMCO, jedna z największych na świecie firm inwestycyjnych, zarządzająca aktywami o wartości 1,7 bln USD, to stały partner Griffina w inwestycjach. Pierwszym wspólnym projektem było kupno od Michała Sołowowa akcji spółki Echo Investment w czerwcu 2015 r. Globalny gigant uczestniczył także w przejęciu centrów M1.

OKIEM EKSPERTA

Dobra technologia dla dużych inwestorów

ANDRZEJ PRAJSNAR, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Budownictwo modułowe to ciekawa technologia, która wzbudza rosnące zainteresowanie. Inwestorów przyciąga m.in. czas budowy, który jest o wiele krótszy niż w przypadku zastosowania tradycyjnej technologii. Istotna jest też możliwość łatwej rozbudowy obiektu i przeprowadzenia montażu nawet zimą. Trzeba jednak pamiętać, że budownictwo modułowe, ze względu na swoją specyfikę, wyklucza sposób wznoszenia domu często praktykowany przez polskich inwestorów prywatnych — stopniowe gromadzenie pieniędzy i rozpoczynanie następnych etapów budowy po zaoszczędzeniu większej sumy. Kolejną kwestią są ograniczenia dotyczące kształtu bryły budynku lub doboru elementów konstrukcyjnych. Dlatego polskie budownictwo modułowe może mieć większe perspektywy w przypadku inwestycji innych niż domy jednorodzinne. Dla podmiotów realizujących większe inwestycje mniejszym problemem będzie np. poniesienie w krótkim czasie całego kosztu budowy, konieczność użycia dużego dźwigu oraz ograniczenie się do prostych, kubistycznych kształtów budynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane