Gigantyczna transakcja Echo Investment

opublikowano: 01-03-2016, 14:09

Redefine Properties Ltd, mający siedzibę w RPA, obejmie większość udziałów w kontrolowanej do tej pory przez Echo Investment spółce Echo Prime Properties.

Echo sprzeda udziały w spółce-córce, a ponadto Redefine obejmie nowe udziały i po zamknięciu transakcji będzie posiadać 75 proc. plus jeden udział Echo Prime Properties, podmiotu, który jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym takich projektów, jak A4 Business Park w Katowicach, Oxygen i Galaxy w Szczecinie, Pasaż Grunwaldzki we Wrocławiu czy Galeria Echo w Kielcach. 

Galeria Galaxy należąca wcześniej do Echo Investment budowana była w Szczecinie w 2007 r.
Fot: ASZ, PB

Echo pozostawi sobie 25 proc. udziałów.

Czytaj także: Griffin idzie za ciosem

Wartość transakcyjna nieruchomości to 1,188 mln EUR, a cena za nowe udziały i udziały sprzedawane nie została określona. Podano natomiast, że ta pierwsza będzie odpowiadać "kwocie, którą Spółka oraz jej spółki zależne ("Grupa") przeznaczą na zmniejszenie zobowiązań finansowych Grupy wobec banków oraz podmiotów kontrolowanych przez Emitenta w sposób określony w Umowie".

Druga "będzie odpowiadać kwocie będącej równowartością 75% sumy Wyceny Przed Podwyższeniem (obliczonej jako Wartość Nieruchomości pomniejszona o szacunkowe zadłużenie netto i powiększona o szacunkową wartość kapitału obrotowego) oraz Ceny Emisyjnej, pomniejszonej o Cenę Emisyjną ("Wstępna Cena Sprzedaży"). Wstępna Cena Sprzedaży będzie podlegała korekcie o faktyczny dług netto i kapitał obrotowy po Zamknięciu zgodnie z postanowieniami Umowy."

Spółka z udziałem Redefine i Echo Investment będzie miała formułę zbliżoną do funduszu typu REIT i będzie początkowo zarządzała aktywami wartymi 1,18 mld Euro. Zgodnie z umową będzie też miała w ciągu trzech najbliższych lat prawo złożenia pierwszej oferty zakupu części obiektów biurowych, bądź handlowych obecnie budowanych lub projektowanych przez Echo Investment. Tym samym wartość jej aktywów może wzrosnąć do ponad 1,7 mld Euro. 

Na tym nie koniec. Jej strategicznym celem będzie dalsze poszerzanie portfolio 

o atrakcyjne przestrzenie komercyjne. Transakcja otwiera przed spółką nowe możliwości inwestycyjne zarówno na polskim, jak i zagranicznych rynkach nieruchomości. Spółka będzie zarządzana przez Griffin Real Estate. 

- Pracowaliśmy nad ta transakcją z Redefine od wielu miesięcy. W trakcie tych rozmów stworzyliśmy z naszymi nowymi partnerami plan dalszego rozwoju spółki w oparciu o nowo pozyskany kapitał.  Naszym celem będzie stworzenie dominującego funduszu inwestycyjnego na polskim rynku nieruchomości biurowych i handlowych. Redefine to dobry partner do tego przedsięwzięcia,  o długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym i silnym pro wzrostowym nastawieniu – mówi Maciej Dyjas, co-CEO Griffin Real Estate.

– Po pierwsze, dostaliśmy satysfakcjonującą wycenę za 75 procent naszego portfela komercyjnego. Po drugie, spółka z udziałem Redefine ma duży potencjał wzrostu wartości. Wreszcie, po trzecie, pozyskanie takiego partnera jak Redefine, a jednocześnie potencjalnego nabywcy naszych kolejnych obiektów w drodze tzw. prawa do złożenia pierwszej oferty, pozwala nam bardziej skupić się na projektowaniu i budowie kolejnych obiektów komercyjnych. Będziemy także rozbudowywać, wynajmować i zarządzać  wspólnymi  aktywami. Liczymy zatem na długoterminową współpracę z nowym partnerem – mówi Piotr Gromniak, prezes zarządu Echo Investment.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane