Gigantyczne straty ABC Daty

opublikowano: 23-04-2019, 07:37

Strata netto spółki ABC Data w 2018 r. sięgnęła 78,9 mln zł, wynika ze wstępnych danych zarządu.

Straty to m.in. rezultat przeszacowania aktywów, odpisów i rezerw.

Szwajcarskie ALSO ogłosiło wezwanie na akcje kierowanej przez Ilonę
Weiss ABC Daty w czasie, gdy kurs akcji spółki szorował po dnie. Na trzy dni
przed rozpoczęciem zapisów w wezwaniu ABC Data podała, że urealnienie wyceny
spółki zależnej może skutkować odpisami na kilkanaście milionów złotych.
Wyświetl galerię [1/2]

KORELACJA ZDARZEŃ:

Szwajcarskie ALSO ogłosiło wezwanie na akcje kierowanej przez Ilonę Weiss ABC Daty w czasie, gdy kurs akcji spółki szorował po dnie. Na trzy dni przed rozpoczęciem zapisów w wezwaniu ABC Data podała, że urealnienie wyceny spółki zależnej może skutkować odpisami na kilkanaście milionów złotych. Fot. Marek Wiśniewski

Pierwsze przeszacowanie wartości aktywów opiewa na niemal 15 mln zł i dotyczy aktywów netto zbywanego przez spółkę przedsiębiorstwa oraz spółki zależnej emitenta. Cena sprzedaży to 190,9 mln zł, tymczasem wartość aktywów netto to 205,9 mln zł.

Ponieważ ABC Data sprzedaje przedsiębiorstwo spółki, to nie będzie już w stanie zrealizować aktywa z tytułu odroczonego podatku - odpis tego aktywa wyniesie 10,9 mln zł.

Spółka zawiązała ponadto rezerwę w wysokości 17 mln zł w związku z decyzją Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, który zakwestionował rozliczenia VAT spółki zależnej iSource. Firma zaskarżyła decyzję, która została jednak podtrzymana, ale wykonanie wstrzymano.

Wynik ABC Daty za 2018 r. obciąży przeszacowanie udziałów w czeskiej spółce zależnej (16,9 mln zł odpisu udziałów oraz 13,9 mln zł odpisu wartości firmy), która może mieć jeszcze problemy natury podatkowej, w związku z czym zawiązano rezerwę w wysokości 13,7 mln zł.

Szacowana jednostkowa strata netto ABC Daty to 49,8 mln zł, przy przychodach w wysokości 3,2 mld zł, a skonsolidowana 78,9 mln zł (przy przychodach 4,47 mld zł).

Jak zaznaczono, skorygowany o zdarzenia jednorazowe zysk jednostkowy to 11,7 mln zł, a skonsolidowany 9,7 mln zł.

"Spółka pozyskała stosowne zgody dotyczące odstąpienia od badania wskaźników finansowych za okres kończący się w dniu 31 grudnia 2018 roku od wszystkich instytucji finansowych, w których umowach kredytowych występuje warunek weryfikacji wskaźników" - podano w komunikacie.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu