Czytasz dzięki

Glapiński: koniunktura jest dobra, ale spowolniająca

  • PAP
opublikowano: 11-09-2019, 16:58
aktualizacja: 11-09-2019, 19:26

Koniunktura i wzrost gospodarczy Polski jest dobry, ale spowalniający. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie - powiedział prezes NBP prof. Adam Glapiński po posiedzeniu RPP.

Adam Glapiński
Zobacz więcej

Adam Glapiński fot. Marek Wiśniewski

"Koniunktura jest dobra, wzrost jest dobry, ale spowalniający" - powiedział Glapiński pytany o wpływ spowolnienia na światowych rynkach na polską gospodarkę. Zaznaczył, że "już nie mówimy o 5 proc. wzrostu, tylko mówimy o 4,5; mówimy o 4 (proc. - PAP), może 3,5 - to jest ta tendencja" - ocenił Glapiński.

"Nasza gospodarka na tle innych gospodarek ma się bardzo dobrze, to jest jeden z najwyższych wzrostów, jaki w ogóle jest, na tle gospodarki niemieckiej w szczególności, w której prawdopodobnie jest recesja, to znaczy II kw. będzie spadek PKB prawdopodobnie. (...) My mamy się wyjątkowo dobrze, ale jednak jest spowalniający wzrost gospodarczy" - powiedział. Dodał, że wzrost "jest nadal bardzo dobry".

Członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Rafał Sura zaznaczył, że w czerwcu i lipcu br. wzrost inflacji w Polsce w ujęciu rok do roku "jest nieco wyżej niż ten zakładany w projekcji lipcowej". "W nadchodzących miesiącach należy się spodziewać, że ten wzrost również będzie nieco wyższy" - ocenił. Dodał, że "dużo istotniejszą kwestią jest to, że ten wzrost (inflacji - PAP) nie ma charakteru stałego".

Zdaniem Sury, wzrost poziomu inflacji, "jest spowodowany czynnikami podażowymi". "Mam tu na myśli głównie kwestie związane z warunkami meteorologicznymi, które spowodowały wzrost cen żywności, (...) a po drugie szokiem podażowym jeśli chodzi o ceny żywności, spowodowanym ASF w Chinach. Ten czynnik, który jeszcze oddziałuje i będzie oddziaływał w perspektywie dwóch - trzech miesięcy, on będzie w dalszej perspektywie, w dłuższym horyzoncie czasowym wygasał" - ocenił.

"Należy oczekiwać w II kw. i w kolejnych przyszłego roku, że inflacja będzie po krótkookresowym wybiciu w granice górnego pasma odchyleń od celu (inflacyjnego - PAP), powracała do środka celu, czyli do 2,5 proc. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych przesłanek ku temu, żeby skłaniać się ku zmianie stóp" - dodał członek RPP.

Rada postanowiła utrzymać na niezmienionym poziomie stopę referencyjną 1,50 proc., stopę lombardową 2,50 proc., stopę depozytową 0,50 proc., stopę redyskonta weksli 1,75 proc.

Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
×
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane