Glapiński: koniunktura jest dobra, ale spowolniająca

  • PAP
opublikowano: 11-09-2019, 16:58
aktualizacja: 11-09-2019, 19:26

Koniunktura i wzrost gospodarczy Polski jest dobry, ale spowalniający. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie - powiedział prezes NBP prof. Adam Glapiński po posiedzeniu RPP.

Adam Glapiński
Zobacz więcej

Adam Glapiński fot. Marek Wiśniewski

"Koniunktura jest dobra, wzrost jest dobry, ale spowalniający" - powiedział Glapiński pytany o wpływ spowolnienia na światowych rynkach na polską gospodarkę. Zaznaczył, że "już nie mówimy o 5 proc. wzrostu, tylko mówimy o 4,5; mówimy o 4 (proc. - PAP), może 3,5 - to jest ta tendencja" - ocenił Glapiński.

"Nasza gospodarka na tle innych gospodarek ma się bardzo dobrze, to jest jeden z najwyższych wzrostów, jaki w ogóle jest, na tle gospodarki niemieckiej w szczególności, w której prawdopodobnie jest recesja, to znaczy II kw. będzie spadek PKB prawdopodobnie. (...) My mamy się wyjątkowo dobrze, ale jednak jest spowalniający wzrost gospodarczy" - powiedział. Dodał, że wzrost "jest nadal bardzo dobry".

Członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Rafał Sura zaznaczył, że w czerwcu i lipcu br. wzrost inflacji w Polsce w ujęciu rok do roku "jest nieco wyżej niż ten zakładany w projekcji lipcowej". "W nadchodzących miesiącach należy się spodziewać, że ten wzrost również będzie nieco wyższy" - ocenił. Dodał, że "dużo istotniejszą kwestią jest to, że ten wzrost (inflacji - PAP) nie ma charakteru stałego".

Zdaniem Sury, wzrost poziomu inflacji, "jest spowodowany czynnikami podażowymi". "Mam tu na myśli głównie kwestie związane z warunkami meteorologicznymi, które spowodowały wzrost cen żywności, (...) a po drugie szokiem podażowym jeśli chodzi o ceny żywności, spowodowanym ASF w Chinach. Ten czynnik, który jeszcze oddziałuje i będzie oddziaływał w perspektywie dwóch - trzech miesięcy, on będzie w dalszej perspektywie, w dłuższym horyzoncie czasowym wygasał" - ocenił.

"Należy oczekiwać w II kw. i w kolejnych przyszłego roku, że inflacja będzie po krótkookresowym wybiciu w granice górnego pasma odchyleń od celu (inflacyjnego - PAP), powracała do środka celu, czyli do 2,5 proc. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych przesłanek ku temu, żeby skłaniać się ku zmianie stóp" - dodał członek RPP.

Rada postanowiła utrzymać na niezmienionym poziomie stopę referencyjną 1,50 proc., stopę lombardową 2,50 proc., stopę depozytową 0,50 proc., stopę redyskonta weksli 1,75 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Pkb