Goldman Sachs: Apple będzie jak Nokia?

opublikowano: 04-01-2019, 12:44

Analitycy banku Goldman Sachs ścięli ze 182 do 140 USD cenę docelową dla akcji Apple'a i nie wykluczają, że spółka będzie się musiała zmierzyć z wyzwaniami, z którymi nie poradziła sobie Nokia.

- Dostrzegamy ryzyko kolejnych obniżek prognoz wyników w 2019 r., w zależności od rozwoju sytuacji w Chinach - napisał Rod Hall, analityk Goldman Sachsa, zajmujący się spółką Apple. Prognozę jej przychodów na 2019 r. ściął właśnie o 6 proc. do 253 mld USD, a zysku na akcję o 10 proc. do 11,66 USD.

W środę Tim Cook, szef producenta iPhone'ów, ostrzegł rynek, że przychody w pierwszym kwartale roku obrotowego będą niższe od wcześniejszych prognoz - sięgną raczej 84 mld USD niż wartości z przedziału 89-93 mld USD (analitycy zakładali średnio 91,3 mld USD). Przyczyną niższych przychodów jest spowolnienie gospodarcze w w Chinach, wyjaśnił menedżer. Akcje Apple'a zareagowały mocną przeceną. W czwartek potaniały o 9 proc. do 142 USD. Na pierwszej sesji roku wyceniano je na 157,92 USD.

Rod Hall podkreślił, że potencjalne problemy spółki w Chinach sygnalizował już we wrześniu ubiegłego roku, a informacja z zarządu tylko potwierdziła jego obawy. 

- Nie liczymy na to, że sytuacja rychło się poprawi i pozostajemy ostrożni, jeśli o poprawę w Chinach - dodał analityk., który porównał case Apple'a do Nokii, upadłego producenta telefonów, na którego produkty popyt załamał się wraz ze spowolnieniem gospodarczym przed dekadą. 

- Poza Chinami nie dostrzegamy co prawda powodów do obaw, ale sygnalizujemy, że to, jak często klienci Apple'a będą zastępować starsze modele nowszymi jest teraz znacznie bardziej zależne od sytuacji makroekonomicznej, bo firma zbliża się do maksymalnej penetracji rynku dla iPhone'ów - uważa Rod Hall. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu