Gomułka: potrzebne dwa pakiety reform

DI,
03-08-2010, 15:35

Na zrównoważenie finansów publicznych potrzeba 50-60* mld zł. Skąd je wziąć? „Dziennikowi Gazecie Prawnej” odpowiada Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i były wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska.

Wyższy VAT?

Stanisław Gomułka, ekonomista BCC
Zobacz więcej

Stanisław Gomułka, ekonomista BCC

- To mały krok na drodze do osiągnięcia celu, ale celem rządu nie było znaczące zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych, tylko sygnał dla rynków finansowych, że rząd coś zrobi, ale z uwagi na wybory ogranicza działania do niezbędnego minimum – mówi profesor gazecie.

Rady dla rządu? Potrzebne są dwa pakiety reform.

- Jeden obliczony na poprawę sytuacji w perspektywie kilkunastu lat. Chodzi przede wszystkim o reformy emerytalne prowadzące do podniesienia efektywnego wieku przechodzenia na emeryturę. (…) Drugi – wprowadzony w życie w latach 2011, 2012, 2013, powinien mieć wartość ok. 20 mld zł rocznie, czyli w sumie 50-60 mld zł. Powinny to być działania po stronie dochodów i wydatków – radzi Stanisław Gomułka.

* DGP podaje, że chodzi o wielkość roczną, ale co innego wynika z dalszej treści wywiadu z ekonomistą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI,

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gomułka: potrzebne dwa pakiety reform